Facebook Google+ Twitter

Komorowski, Tusk, Kaczyński razem na rocznicy Sierpnia '80 w Gdyni?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-08-29 08:17

Być może 30 rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych spowoduje, że obok siebie staną Bronisław Komorowski, prezydent RP, Donald Tusk, premier, i ich największy polityczny rywal Jarosław Kaczyński, lider opozycyjnego PiS. Do tego bezprecedensowego politycznego spotkania może dojść w Gdyni 30 sierpnia na uroczystym zjeździe NSZZ Solidarność i następnego dnia w Gdańsku.

 / Fot. PolskapresseTak przynajmniej wynika z listy gości zaproszonych na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność. Czy dojdzie, okaże się dopiero na samym zjeździe.

Wczoraj brakowało już tylko oficjalnego potwierdzenia przyjazdu premiera Donalda Tuska do Gdyni (następnego dnia w Gdańsku będzie na pewno - red) Kancelaria Prezydenta RP potwierdziła wczoraj po południu, że Bronisław Komorowski weźmie udział w uroczystościach w Gdyni, Gdańsku i 1 września na Westerplatte. Jarosław Kaczyński zapewnił natomiast związkowców, że weźmie udział w zjeździe Solidarności 30 sierpnia w Gdyni. Na pewno nie weźmie w nim udziału natomiast były prezydent Lech Wałęsa, który następnego dnia w Gdańsku otworzy jednak przemówieniem wielkie widowisko plenerowe "Solidarność. Twój anioł Wolność ma na imię".

Na 30 sierpnia do Gdyni i 31 sierpnia do Gdańsku zaproszeni zostali bohaterowie Sierpnia '80. Wysyłanie zaproszeń rozpoczęło się z początkiem sierpnia. Komisja Krajowa rozesłała blisko 2,5 tysiąca zaproszeń na swój zjazd. Europejskie Centrum Solidarności na wtorkowe przedstawienie w loży VIP przygotowało 3 tysiące miejsc.

Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, już przed dwoma tygodniami zapewnił nas: - Chcę jeszcze raz spotkać się z przyjaciółmi, aby wrócić wspomnieniami do tamtego czasu.
Komisja Krajowa NSZZ Solidarność zaprosiła na swój zjazd nie tylko obecnych działaczy "S", ale wszystkich delegatów, poczynając od historycznego zjazdu w Olivii w 1981 r.

Potwierdzili przybycie m.in.: Anna Fotyga, była szefowa MSZ, Franciszek Gryciuk, prezes IPN, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, minister pracy Jolanta Fedak, wicepremier Waldemar Pawlak, przewodniczący Komisji Trójstronnej, minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu, na pewno będzie w Gdyni i w Gdańsku. W przeciwieństwie do Grzegorza Schetyny, marszałka Sejmu. Ten weźmie udział w warszawskiej części obchodów 5 września.

Europejskie Centrum Solidarności wysłało też zaproszenie do Aleksandra Kwaśniewskiego. Na razie nie wiadomo, czy były prezydent przybędzie 31 sierpnia do Gdańska.

Artur S. Górski
Więcej na polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Akurat tych trzech teraz przyczynia się do demontażu ruchu związkowego

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.