Facebook Google+ Twitter

Komorowski w Tel Avivie odsłonił "Ławeczkę Karskiego"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-10 13:34

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski odsłonił w Tel Avivie "Ławeczkę Karskiego". Pomnik upamiętniający polskiego kuriera, który był świadkiem Holokaustu, stanął obok Muzeum Diaspory. Jego twórcy wierzą, że takie inicjatywy wpływają na poprawę stosunków polsko-izraelskich.

Na niewielkiej ławeczce siedzi Jan Karski, a przed nim leżą rozłożone szachy. Tak wygląda pomnik kuriera władz Polskiego Państwa Podziemnego, który poinformował świat o Holokauście. Polski rząd zdecydował się głośno o nim mówić, bo mimo zasług jest mało znany w Izraelu i na świecie.

Zdaniem Marszałka Sejmu powinniśmy zrobić jak najwięcej, by wiedza o takich osobach jak Karski była powszechna. Bronisław Komorowski jest przekonany, że pomnik będzie przypominał o Polakach, ratujących Żydów podczas drugiej wojny światowej. Będzie także wyrzutem sumienia dla mieszkańców Zachodu. Bronisław Komorowski przypomniał, że zachodnie środowska żydowskie nie mogą zapominać, że nie potrafiły odpowiedzieć na apel Karskiego, który ujawnił zbrodnie nazistów.

Jan Karski otrzymał od Izraela tytuł "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata". Pomniki podobne do tego w Tel Awiwie można oglądać także w Kielcach, Waszyngtonie i w Nowym Jorku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.