Facebook Google+ Twitter

Komorowski: Zostawmy jeszcze lepszą Polskę następnym pokoleniom

Salon polityczny Trójki zmaterializował swoją obecność w Belwederze. Pierwszomajowy nastrój Rzeczypospolitej i Unii Europejskiej posłużył w rozmowie z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Prezydent RP Bronisław Komorowski. prezydent.pl; Radiowa Trójka i Beata Michniewicz zagościli w Belwederze. Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski zgodził się na rozmowę o tematyce ogólnej, codziennej i dotyczącej każdego, jak też świątecznej i uroczystej. Spotkaniu przyświecały znaki czasu jakie coraz znaczniej zaświadczają o oswobodzeniu kraju z komunistycznego zniewolenia, czyli 25 lat Wolności i 10. rocznica członkostwa w Unii Europejskiej. Uroczystości jakie uświetnią świąteczne dni będą odbywały się z udziałem wielu znakomitych gości. Wśród nich prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, którego obecność szczególnie cieszy Bronisława Komorowskiego. Na potwierdzenie jego przybycia oczekiwano przez kilka miesięcy. Rola jaką odegrał naród amerykański w obalaniu komunizmu w Europie jest nie do przecenienia. Data 4 czerwca 1989r. daje wyraz temu, co "miało decydujące znaczenie dla całej naszej części Europy, bo rozpad systemu komunistycznego i Związku Radzieckiego oznaczał, że odzyskaliśmy wolność." Barack Obama reprezentuje dalsze gwarancje i zaangażowanie Ameryki w bezpieczeństwo Polski, Europy i całego świata.

Uroczystości w swojej części oficjalnej będą czasem wyjątkowym, niezwyczajnie podkreślającym proces przemian. O aspekcie mniej eksponowanym i prywatnym prezydent nie chce rozprawiać w szczegółach: "Za wcześnie mówić o tym, co będzie 3 i 4 czerwca." Z pewnością nie zabraknie rozmów w każdym z możliwych interesujących tematów, wszak przybędą prezydenci Francji, Niemiec i wielu innych gości. Bronisław Komorowski zaznacza przy tym nieprzypadkową i ważną rolę jaką spełnił kraj: "Proces odzyskiwania wolności w tej części Europy rozpoczął się od Polski."

Oczywiście, wspólne świętowanie nie obędzie się bez udziału byłych premierów i prezydentów III RP. Podobnie jak przy okazji pobytu w Rzymie i celebrowania kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II przybędą wszyscy, wraz z małżonkami. Bronisław Komorowski wskazuje na ten fakt nie bez powodu: "Od czasu do czasu przynajmniej potrafimy się zachować wspólnotowo i nie dzielić, a nie kłócić, a pokazywać pewną jedność." Jest to też świadectwem wspólnego dorobku tych 25 lat. W ten czas nie można pogłębiać podziałów i różnic podyktowanych swoimi własnymi partyjnymi interesami i poglądami.

Rocznica 10 lat członkostwa w Unii Europejskiej może zdawać się nazbyt spowita pesymizmem. To efekt zabiegów polityków, którzy w tym czasie prowadzą swoją działalność związaną z udziałem w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Za to "u obywateli polskich widać, że poziom optymizmu jest ogromny, właśnie w związku z dobrymi owocami, które przyniosło członkostwo w Unii. Jednak poparcie 89 procent Polaków dla członkostwa w Unii, to jest ewenement w skali Europy." Bronisław Komorowski odczuwa satysfakcję z postawy polskich obywateli. Unia Europejska postrzega RP jako kraj rosnący w siłę pod każdym względem. Tak w dziedzinie ekonomii, jak i na polu obronności trwa ogromny postęp. Nadmienia, że jest to przecież sukces nie tylko polityków, ale i Polaków. Nawet dawni eurosceptycy mają w tym swój udział, chociaż winni opowiedzieć się już po właściwej stronie: "No powinni mieć ludzie odwagę, ci którzy straszyli Polaków 10 lat temu, namawiali do głosowania na "nie" w referendum, powinni zweryfikować swoje poglądy."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

"Silna Polska w silnej Europie." Powtarza się w innych słowach: "Silni, zwarci, gotowi!" Tego się spodziewałem. :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Prezydent, jak zwykle zresztą, wykazał się elokwencją i głębią przemyśleń.
A teraz: do cieszenia się. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oj, z tym ogromnym poziomem optymizmu to Prezydent trochę przegiął.
Badanie IPSOS (jesienią 2013 r.) wykazało, że:
"Co piąty Polak (20 proc.) uważa, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku (we wrześniu - 16 proc.), jednak 66 proc. respondentów twierdzi, że sprawy Polski zmierzają w złym kierunku (we wrześniu takiego zdania było 72 proc. respondentów)."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan nie chciał wiedzieć ,że żyje w niewoli albo okupacja ruskich wojsk Panu się podobała .
Zazwyczaj takie opinie mają ludzie którym w PRL działo się dobrze .
Czy uważa Pan zakaz wyjazdu poza granice Polski i otrzymanie paszportu graniczyło z cudem za przejaw wolności ?
Stery polskiej władzy w Moskwie to była ta wolność ? Może " na stare lata " Pan po prostu jak to było 1945 -1989 nie pamięta .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prezydent nie teoretyzuje, prezydent wie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.