Facebook Google+ Twitter

Komosa ryżowa pomoże w walce z głodem?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-06-14 11:53

Komosa ryżowa (Chenopodium quinoa Willd) została ostatnio zaproponowana przez prezydenta Boliwii, Evo Moralesa, jako "ostateczna broń w walce z głodem na świecie", w trakcie jego wystąpienia podczas spotkania zorganizowanego w Rzymie.

Evo Morales został wyznaczony na „ambasadora specjalnego” Organizacji Narodów Zjednoczonych, a jego celem będzie promowanie tego „super produktu spożywczego” w 2013 roku.

Zresztą, rok 2013 został również ogłoszony „Międzynarodowym rokiem komosy ryżowej”.

Komosa ryżowa pochodzi z Kordylierów w Andach, gdzie uprawiana jest od ponad 7 000 lat. Roślina ta jest znana ze swoich wartości odżywczych oraz zdolności przystosowawczych do środowiska.

Co więcej, nie zawiera glutenu, a więc jest odpowiednia dla ludzi cierpiących na celiakię (chorobę trzewną). Jest również uboga w tłuszcze, bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, żelazo i w proteiny.

Należy do rodziny Chenopodium, tak samo jak buraki i szpinak. Krótko mówiąc, komosa jest uważana za jeden z najbardziej kompletnych i najzdrowszych produktów spożywczych.

Poza tym, roślina ta jest bardzo odporna na zmiany klimatu spowodowane ociepleniem. Oznacza to, że komosa ryżowa może być uprawiana z powodzeniem w temperaturach, mieszczących się w zakresie od – 4 stopni do + 38 stopni Celsjusza. A także w warunkach wilgotności w zakresie od 40 proc. do
88 proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Pierwszy raz słyszę o Kosmie ryżowej. Ciekawy art. Szkoda że nie ma wrzuconej fotki tej rośliny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.