Facebook Google+ Twitter

Kompanie naftowe niszczą życie ludzi i środowisko naturalne

 • P P
 • Data dodania: 2008-03-06 21:05

Miał być rozwój, wzrost zamożności a jest degradacja unikatowych trzęsawisk, lagun i dopływów rzeki. Rafinerie ignorują mieszkańców i nadal robią swoje (pieniądze). Powtarza się sytuacja z Nigerii. Sudańczycy próbują walczyć.

Eksperci podkreślają, że założenie Rafineryjnej Kompanii Białego Nilu (White Nile Petroleum Company - WNPOC) w 2006 r. stało się bezpośrednim, poważnym zagrożeniem dla unikatowego na tym terenie środowiska naturalnego. Ludzie są siłą eksmitowani ze swych dawnych domów, aby umożliwić rozbudowę naftowego przedsięwzięcia. - Od 2006 r. umarło już 27 dorosłych i troje dzieci - wszyscy od skażonej ropą wody - informuje Paul Bol Ruoth, okręgowy komisarz Koch. Dodaje, że z około tysiąca ludzi, którzy dotychczas zachorowali, tylko trojgu udało się uzyskać wsparcie i pomoc ze strony kompanii. Mieszkańcy cierpią, a kompania nie poczuwa się do pomocy i wsparcia.

Rafinerie działają i powstają, mimo sankcji nałożonych przez USA, mających zmusić rząd w Chartumie do zakończenia wojny w Darfurze. W Sudanie wydobywa się od 500 000 do 600 000 baryłek ropy dziennie i planowany jest wzrost. A wszystko za sprawą Chin i Malezji, które wciąż zwiększają ilość inwestycji w Afryce.

Poziom zasolenia wód w okolicach rafinerii przekracza ustalone normy ponad ośmiokrotnie. Dla dziecka do szóstego miesiąca życia taka dawka oznacza śmierć! W okolicznych wodach i trzęsawiskach można znaleźć pełno odpadów toksycznych.

Sudańczycy zapowiadają akcje protestacyjne. Kompanie milczą i robią... ropę.

Opracowanie na podstawie Portalu Spraw Zagranicznych - www.psz.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

 • P P
 • 07.03.2008 22:43

Dzięki za ściągę ale naprawdę to nie jest temat tego materiału.
No to 7 razy mniej internautów jest w "niebezpieczeństwie">ulżyło mi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Papis.
http://www.sciaga.pl/tekst/30281-31-sk_ad_ropy_naftowej_oraz_jej_obr_bka
Nikt nie jest wyrocznią, każdy ma prawo się pomylić, a portal psz.pl ma... ok. siedem razy mniejszą widownię internautów niż nasz... :)

Pozdrawiam serdecznie...

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • P P
 • 07.03.2008 22:31

Bzdura jak to nazwałeś została usunięta.Najwyraźniej jesteś bardzo wiarygodny dla Redakcji!Sugeruje abyś wniósł zastrzezenia do psz.pl,który na pewno ma potencjalnie więcej czytelników niż wiadomosci24.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 07.03.2008 11:54

Pawel, ja nie twierdze wcale, ze ta sprawa jest bzdura. Nie jest i artykul jest wazny i potrzebny. Stwierdzilem tylko, ze bzdura jest to, co zacytowalem. Sam zreszta twierdzisz, ze nie jestes ekspertem z dziedziny wydobycia ropy (na marginesie - ja tez nim nie jestem), dlatego - moim zdaniem - bezpieczniej jest sie nie pchac w opisywanie skad sie bierze solanka, bo to i tak nie ma zdanego znaczenia dla tresci i przekazu artykulu. Mozna bylo calkowicie to pominac. Teraz mamy "niebezpieczenstwo", ze ktos to przeczyta, utrwali sobie i w towarzystwie "zablysnie wiedza". :)

ps. ja tego nie bede korygowal, bo to nie moj artykul. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • P P
 • 06.03.2008 21:55

Redakcjo - nikt nie ma zamiaru, nawet przypadkiem wciskać Wam bzdur!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • P P
 • 06.03.2008 21:52

Opisane sprawa nie jest bzdurą!
Po prostu nie jestem ekspertem od ropy>Cieszę się,że TY tak i dzięki temu możesz skorygować błąd - techniczny, który raczej nie rzutuje na całość sytuacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 06.03.2008 21:37

"Ropa może zostać wydobyta tylko za pomocą dużego ciśnienia, a to można uzyskać za pomocą wtłaczania pod powierzchnię ziemi - solanki!" - bzdury piszesz, drogi Autorze. Jesli juz decydujesz sie na opracowanie jakiegos tematu, to zrob to dokladnie i sprawdzaj informacje w innych zrodlach.
Solanki sie nigdzie nie wtlacza, bo ona jest "zanieczyszczeniem" ropy, jako zasolona woda glebinowa. A ropa ma juz swoje cisnienie, wiec nie trzeba nic wtlaczac.

Redakcjo - sprawdzaj przed publikacja, czy ktos wam, calkiem przypadkiem, bzdur nie wciska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.