Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16565 miejsce

Kompleks saun na praskim brzegu Wisły. Co ty na to, warszawiaku?

Pomysł należy do skandynawskich inwestorów, na ich zlecenie powstała koncepcja ośrodka z saunami i jacuzzi na praskim brzegu Wisły. Ma to być nowa atrakcja stolicy: ludzie nago mają podziwiać widok Starego Miasta przy temperaturze ponad 95 st. C.

zdjęcie ilustracyjne / Fot. BraneJ/Domena publicznaDziś prawy brzeg Wisły to raj dla wędkarzy i miłośników wypoczynku na łonie natury. Szwedzka firma chce jednak zainwestować na nim w obiekty, które staną się prawdziwą atrakcją dla turystów i warszawiaków. Ma to być centrum SPA z saunami i jacuzzi przy temperaturze ponad 95 st. C i wilgotności prawie 50 proc - donosi Gazeta.pl Warszawa.

Ten intrygujący projekt należy do Mateusza Adamczyka, Agaty Woźniczki, Jakuba Pstrasia i Ligii Krajewskiej z krakowskiej pracowni BudCud. Tak koncepcyjne projekty stawiają ich w gronie najciekawszych biur architektonicznych, mimo że jeszcze nie mają za sobą wielu realizacji. W 2008 roku zdobyli główną nagrodę w dziewiątej edycji urbanistycznego konkursu European, nagrodzono ich za projekt modyfikacji poprzemysłowych terenów warszawskiej Woli.

- Inwestorzy z Północy robią rozeznanie rynkowe. Lokalizację nad rzeką wybrali ze względu na widoki - mówi Mateusz Adamczyk z krakowskiej pracowni architektonicznej BudCud, która przygotowała koncepcję nadwiślańskich saun.

Zespół saun i restauracji ma być zbudowany na planie krzyża, jego centrum ma stanowić lobby z punktem informacyjnym i kasą, a ramiona mają być oddzielnymi segmentami. Jedno ramię pawilonu ma mieścić sauny z natryskami i toaletami. Ta część pawilonu ma być silnie wysunięta w stronę rzeki, w zasadzie ma być obudowanym pomostem. Dzięki czemu osoby przebywające w środku poprzez duże przeszklenia będą miały niesamowity widok na Wisłę. Wiele funkcji znajdzie się także na zewnątrz samego pawilonu, mają to być tarasy z jacuzzi, kawiarnia i strefa klubowa. Atutem projektu mają być widoki na przeciwległy brzeg rzeki (gdzie znajdują się Zamek Królewski, drapacze chmur i inne zabytki stolicy), dlatego cały obiekt oplatają zewnętrzne balkony, tarasy, schody, które schodzą aż do wody.

W wielu krajach, sauny są atrakcjami turystycznymi. W Szwecji to popularna forma wypoczynku, np. w mieście Bjarred pod Malmö sauna połączona jest z restauracją i zbudowana na końcu bardzo długiego molo - jednego z symboli miasta. W szwajcarskim Zurychu łaźnia Utoquai działa nad jeziorem od końca XIX w. i niezmiennie przyciąga tłumy mieszkańców i turystów.

Miasto chce udowodnić, że na prawym brzegu Wisły coś jednak można zbudować. Na wysokości Stadionu Narodowego ma powstać pawilon z toaletami, małym punktem gastronomicznym i wypożyczalnią sprzętu plażowego. To bardzo dobry pomysł, było by fajnie, gdyby udało się go zrealizować. Być może w przyszłości uda nam się podziwiać widoki stolicy, jednocześnie zażywając kąpieli w jacuzzi lub wygrzewając się w saunie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Rewelacyjny pomysł, oby doczekał się realizacji

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wybiorę się tam jak kompleks tylko powstanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.