Facebook Google+ Twitter

Kompleksowa pomoc osobom z zaburzeniami

W Mrągowie uruchomiono Środowiskowy Dom Samopomocy. Placówka pobytu dziennego tworząca system wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i intelektualnymi jest pierwszą i jedyną w 22 tysięcznym mieście nad jeziorem Czos.

Środowiskowy Dom Samopomocy funkcjonuje w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mrągowie od 3 grudnia, ale oficjalne otwarcie odbyło się pod koniec marca. W uroczystości wziął udział m.in. marszałek woj. warmińsko–mazurskiego Jacek Protas.

Celem funkcjonowania Domu jest zaspakajanie potrzeb bytowych, zdrowotnych, edukacyjnych i społecznych uczestników zajęć i ukierunkowanie ich na podtrzymanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia. Instytucja zapewnia pobyt przez 8 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu. Uczestnicy mają zapewnione dwa posiłki dziennie (w tym jeden posiłek gorący). W ciągu trzech miesięcy wydano 2436 obiadów.
Jacek Protas, marszałek Województwa warmińsko - mazurskiego przecina wstęgę / Fot. J. Puszko
Środowiskowy Dom Samopomocy oferuje różnorodne formy terapii zajęciowej, opiekę lekarską, psychologiczną, pielęgniarską i pomoc socjalną. Postępowanie wspierająco-rehabilitacyjne obejmuje szereg zajęć i treningów (trening samodzielności, umiejętności społecznych i interpersonalnych, a nawet trening spędzania wolnego czasu). Oczywiście ważnym elementem wsparcia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym jest rehabilitacja psycho-społeczna oraz fizyczna.

Jednak szczególny nacisk pracownicy ośrodka kładą na terapię zajęciową, która odzwierciedla życie rodzinne oraz umożliwia kształtowanie umiejętności zawodowych. Zadania te realizowane są w oparciu o 6 pracowni terapeutyczno-rehabilitacyjnych (artystyczno-krawiecką, gospodarstwa domowego, kompetencji społecznych, pracownię komputerowa, muzyczno-teatralną i gabinet rehabilitacji fizycznej). Jak mówią pracownicy ŚDS, nadrzędnym celem placówki jest jak najdłuższe utrzymanie chorego w jego naturalnym środowisku lokalnym bez konieczności kierowania go na leczenie szpitalne.
- Mamy nadzieję, że uczestnicy będą czuli się w naszym Domu jak prawdziwi domownicy i nie będzie on odbierany przez nich jako instytucja urzędowa - mówi jedna z terapeutek.
Dom zapewnia usługi w oparciu o indywidualne potrzeby podopiecznych. Pomocą socjalną objęty jest nie tylko uczestnik ale i cała jego rodzina, która ma możliwości otrzymania pomocy w formie świadczeń socjalnych.

W placówce w ramach umowy o pracę zatrudnionych jest 11 pracowników, w tym pracownik socjalny, lekarz psychiatra, psycholog, terapeuci zajęciowi i fizjoterapeuta. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 600 tys. zł, ale 200 tys. zł pozyskano z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ponadto z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pochodziło około 300 tys. zł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.