Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8927 miejsce

Kompozytor Piotr Salaber o premierze w Petersburgu i nie tylko - wywiad

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Tuż przed premierą "Pieszo" S. Mrożka dla Tovstonogov Bolshoi Drama Theater w Petersburgu, o muzyce i nie tylko rozmawiamy z Piotrem Salaberem, pianistą i kompozytorem.


Panie Piotrze, od kilku lat spotykamy się w Ciechocinku, gdy odbywa się tam Festiwal Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej "Impresje Artystyczne". Wspomaga pan swoją grą orkiestrę symfoniczną. Co sprawia, że potrafi pan na dwa tygodnie zrezygnować z innych planów, aby być tam i ćwiczyć wiele godzin z młodymi artystami, a następnie występować na koncertach?
Od kilku lat rzeczywiście nie wyobrażam sobie lipca bez prób i koncertów z podopiecznymi Fundacji Pro Omnibus w Ciechocinku. Powód to niezwykła pozytywna energia, towarzysząca tym spotkaniom. Uśmiech naszych wokalistów, ich postępy oraz atmosfera panująca w orkiestrze powodują, że nie czuje się zmęczenia i można "przenosić góry". Poza tym, spotkało mnie w życiu wiele życzliwości i pomocy i dlatego kiedy tylko mogę, staram się przekazywać to innym.

 / Fot. Fot. Andrzej MakowskiCzy według pana muzyka może leczyć, pomagać w leczeniu? Jeżeli tak to, dlaczego?
Nasz organizm odbiera dźwięki nie tylko w sposób uświadomiony czy emocjonalny. Ulegamy przecież zjawisku rezonansu, istnieją długości fal dźwiękowych czy rytmy, którym się poddajemy. Uważam, że muzyka może mieć zarówno dobroczynny, jak i negatywny wpływ na nasze ciało - jeśli znamy te mechanizmy, to możemy muzyką wspomagać leczenie. Muzykoterapia znalazła sobie miejsce wśród dziedzin fachowej medycyny. I tych właśnie, kojących, wprawiających nas w dobry nastrój, dźwięków życzę wszystkim naszym czytelnikom.

Serdecznie dziękujemy za rozmowę i życzymy udanej premiery!


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy wywiad. Nie znałam tego kompozytora, a dzięki Wam wiele sięo tym Panu dowiedziałam.
Jak zawsze Wasze artykuły czyta się z przyjemnością!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ivan
  • Ivan
  • 14.11.2011 22:28

Spoko ten pan Piotr, dzięki autorką tego wywiadu miałem okazje poznać pana Piotra w Ciechocinku :) w Ciechocinku znalazłem się przypadkiem haha

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.