Facebook Google+ Twitter

Komputer a zdrowie

Zbyt długa praca przy komputerze, wielogodzinne oglądanie telewizji mogą doprowadzić do nawet znacznego pogorszenia stanu naszego zdrowia. Czy można temu zapobiec?

Coraz więcej czasu poświęcamy różnym formom zajęć zawodowych lub związanych ze spędzaniem czasu wolnego "opartych" na... siedzeniu przed komputerem lub telewizorem. Nie zwracamy uwagi na minusy obcowania z tymi urządzeniami, chociaż wiemy lub przynajmniej słyszeliśmy o nich.

Aż zaczynają się problemy związane z bólami ramion czy kręgosłupa i niedomaganiami wzroku. A to może być początek zmian zwyrodnieniowych postawy, stawów, wzroku. Nawet jeżeli znamy najważniejsze zasady organizacji stanowiska pracy z komputerem, to mało kto do nich się stosuje. Np. że monitor nie powinien stać na tle okna a usytuowanie jego powinno być takie, aby jego górny brzeg znajdował się poniżej poziomu oczu mało kogo wzrusza.

W pomieszczeniu, w którym znajdują się telewizor czy komputer, powinno znajdować się dużo zieleni. A to dla neutralizacji wpływu szkodliwego (dodatnio jonizującego powietrze) promieniowania monitorów i zapewnienia oczom relaksującego widoku zieleni. Powinny dominować rośliny, które ujemnie jonizują powietrze (np. paprocie).

Zaleca się częste robienie przerw w pracy przy komputerze, częste wietrzenie pomieszczenia, itp. Wzrok jest najbardziej narażony na szkodliwe oddziaływanie monitora, dlatego warto zainteresować się profilaktyką.

Jako autor tegoż artykułu nie mam zamiaru pouczać, radzić czy leczyć konkretne przypadłości. Prawie każdy ma swoje słabości także do komputera i telewizora. Wykonajmy jeszcze jeden krok z szacunku do samego siebie i naszych najbliższych, a przede wszystkim dla naszego zdrowia. Na początek np. odwiedzając strony:

ergonomia
natura i zdrowie
co szkodzi oczom i jak je chronić?
oko
komputer i zdrowie
Monitor. Ma być duży, mały, jasny, ciemny...? / Fot. Ryszard Jan Zagórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

/4*/ Czy wam też wydaje się 'słychać' w tekście: Komputer jest sługą szatana?" ;)

Wszystko dla ludzi, byle z umiarem i nic na siłę.. a celem statutowym W24 jest nagromadzenie najwartościowszych i kontrolowanie ich działalnoście, żeby nie używać słowa cenzuruje...

I podatki powinny być niższe!! Piszemy mejle do sejmu? :p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze jedno, rady są wspaniałe tylko nie mam możliwości ustawić komputera inaczej, jak na tle okna. Mogę tylko zaciągnąć sobie zielone rolety, ale na razie za szybko robi się ciemno żebym zaciągał rolety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Częste przerwy robię, papieros, kawa, posiłki, ale i tak siedzę wiele godzin przy komputerze, bo to jest jedyne moje okno na świat i mogę dodać swój, materiał albo pisać komentarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ach, te nasze "Ewy"! Nie kiedy kobieta, a mężczyzna kocha komputer to jest dopiero źle. Ale jak się wróci od komputera?
Beatko, paprotki są naj, ale jak się poszuka to jeszcze coś się znajdzie. Np. GERANIUM jest ujemnie jonizujące i zdrowo wpływające na układ oddechowy. Kilka razy w ciągu dnia należy nad tą roślinką (doniczkową) pochylić się i poruszać całą rośliną! I wszystko będzie jasne. Kwiatki schną przeważnie od braku, ale i od nadmiaru wody. Przeciwne promieniowanie niektórych roślin sąsiadujących z sobą też może być powodem ich obumierania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pomyślę o paprotkach.. bo inne kwiatki (prawdopodobnie przez szkodliwe działanie komputerów i tv) już dawno zwiędły..

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://forum.gazeta.pl/forum/w,15128,103157173,103157173,Kiedy_mezczyzna_kocha_komputer.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.01.2010 10:15

Komputer jest Przydatny i potrzebny do życia, ale jeśli staje się jego częścią, jest to znak, że coś trzeba zmienić. Dlaczego tak łatwo się uzależnić? Ponieważ w Sieci można być "panem świata", mieć poczucie absolutnego panowania nad sytuacją. Gdy coś zaczyna się dziać nie po naszej myśli, wystarczy kliknąć i natychmiast możemy przenieść się do innego świata. Można być anonimowym, dzięki nemu nikt się nie dowie, że mam odstające uszy, jestem małego wzrostu albo, że jeszcze nigdy nie umówiłem się na randkę. Występując pod różnymi nazwami, manipulujemy obrazem swojej osoby, za każdym razem możemy być kimś innym. Uzależnienie od komputera niesie za sobą wiele negatywnych skutków, powoduje, że osoba uzależniona rezygnuje z nawiązywania bezpośredniego kontaktu z innymi, zaniedbuje życie towarzyskie i rodzinne, ma zmniejszone potrzeby seksualne, zaniedbuje pracę i naukę. Internet prowadzi do izolacji społecznej - uzależniony więcej czasu spędza z komputerem niż z ludźmi. Staje się egocentrykiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe linki:) +5

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.01.2010 16:20

Ewo, dołączę się do Twojego komentarza i dodam, że W24 nie tylko przyciągają, ale i zniechęcają wielu zdolnych i cennych dla serwisu ludzi. Co do komputera hmmm.. W TV nuda, to chociaż tu jakoweś zajęcie znaleźć można, a oczy ? Cóż i tak okulary kiedyś trzeba będzie nosić.....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie chodzi o całkowitą rezygnację. Chodzi o wyważenie problemów. Sam mam problemy, ale od komputera odciąga mnie żona, czasem muzyka ewentualnie rower i jakoś wychodzę na swoje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.