Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27227 miejsce

Komputer najsłabszym ogniwem?

Wywiad z Krzysztofem Bobrowskim, Prezesem Zarządu CEO OSG Records Management Group, wiodącej firmy na rynku zarządzania dokumentami papierowymi i elektronicznymi, zabezpieczeniami i ochroną danych.

Krzysztof Bobrowski / Fot. Konferencjaprasowa PAP Komputery stały się chyba jednym z najpowszechniejszych narzędzi pracy, czy pracownicy firmy w pełni wiedzą jak z nich korzystać?
Z pewnością pracownicy potrafią obsługiwać sprzęt biurowy w takim stopniu w jakim wymaga tego stanowisko pracy, ale często nie tylko oni, ale również kadra zarządzająca zapomina o zasadach przedsiębiorstwa dotyczących korzystania z komputerów. Przechowują oni dokumenty nie w tych katalogach, w których są robione kopie zapasowe przez dział IT. Ponadto zapisują również bardzo dużo innych danych niezwiązanych z pracą, obciążając serwery firmy. Kiedy są niefrasobliwi mogą zgubić lub zniszczyć laptopa. Posiadam na przykład informację, że każdego tygodnia tylko w samych Stanach Zjednoczonych ginie ponad 2 tys. laptopów razem z zawartymi na nich danymi. Okazuje się, że w skali całego świata kilkanaście procent komputerów zgubionych przez pracowników jest następnie wykorzystywanych albo do spamowania albo do działań przestępczych. To obrazuje, że komputery stały się krytycznymi elementami procesu pracy, a jednocześnie jakby świadomość ich znaczenia w tym zakresie jest zdecydowanie niedoceniana.

Czy firmy mogą stosować jaką profilaktykę przed zgubną niefrasobliwością pracowników?
Są dwie możliwości. Pierwsza to ciągła edukacja, ale to jest bardzo absorbujące, a jednocześnie nie gwarantujące pełnego sukcesu. Druga to zapewnienie takiego oprogramowania na komputerze, które będzie praktycznie w bezobsługowy sposób wykonywać kopie bezpieczeństwa. Pracownik z jednej strony będzie miał kontrolę nad tym, co może odtworzyć z backupów, jeśli przypadkowo skasuje ważne pliki, ale z drugiej strony cały proces backupowania będzie automatyczny, a użytkownik nie będzie mógł spowodować jego zatrzymania ani zablokowania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Radek
 • Radek
 • 06.04.2012 08:50

Rozwiązanie bardzo fajne. Ale, czy jeszcze nie jest zbyt mała świadomość "problemu", żeby było bardziej popularne?

Komentarz został ukrytyrozwiń
piotr architekt
 • piotr architekt
 • 12.01.2012 16:16

Bardzo dobre rozwiązanie, korzystam z podobnego i nie uważam aby było drogo, 30 zł za m-c. Nawet dla osoby prywatnej. Chrońmy nasze pomysły i wiedzę :-).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Daria Walczak
 • Daria Walczak
 • 12.01.2012 16:07

Kilaka lat temu straciłam ponad połowę swojej pracy licecjaskiej. Dwa tygodnie ciężkiej pracy. Może nie jest to tania usługa ale koszty utaty danych i czasu są nieporównywalne. Dzisiaj wiem coś o tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń
valkea
 • valkea
 • 12.01.2012 15:36

Jak dla mnie to za drogie rozwiązanie (nawet to 30 zł w stosunku do tewgo, co mam na lapku), ale dla właścicieli firm myślę - super!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Baśka
 • Baśka
 • 12.01.2012 14:21

Jak ma się kilka komputerów to oczywiste, że trzeba wszystko pomnożyć
pytanie ile kosztowały komputery, a jeszcze ważniejsze ile jest warte to co tam jest zapisane i czy w przypadku awarii lub kradzieży łatwo jest to odzyskać czy nie - i z tym należy porównać 30 zł, to jest coś jak ubezpieczenie, tylko w przypadku ubezpieczenia dostaje się pieniądze, a w tym przypadku odzyskuje się dane czasem bezcenne, a czasem takie, których stworzenie zajęło np. 3 lata czy dla Ciebie 30 zł za 3 lata Twojej pracy to dużo?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wojtek
 • Wojtek
 • 10.01.2012 08:55

30 zlotych miesiecznie, to wcale nie tak malo. Zwlaszcza jak sie ma kilka komputerow.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Daniel Bereciński
 • Daniel Bereciński
 • 09.01.2012 13:57

Extra sprawa! Bardzo podoba mi się możliwość zdalnego usuwania danych w przypadku kradzieży lub zaginięcia laptopa lub komputera oraz śledzenie komunikacji z serwerem backupu. Genialne!

30 zł za miesiąc uważam, że to nie jest wygórowana cena w zamian za bezpieczeństwo firmy! Bravo!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Arkadiusz Bereza
 • Arkadiusz Bereza
 • 09.01.2012 13:37

To dosyć popularne i znane rozwiązanie na Zachodzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Paulina Sawicka
 • Paulina Sawicka
 • 09.01.2012 09:50

Zdalne usuwanie danych, kiedy komputer mi ukradną - to mi się podoba! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mariusz Kostrzewa
 • Mariusz Kostrzewa
 • 09.01.2012 09:46

Zabezpieczanie danych na komputerze jest bardzo ważną rzeczą, dlatego uważam, że ten pomysł jest nawet więcej niż rozsądny. Dodatkowo koszt 30zł na miesiąc, umówmy się, jest niczym w porównaniu do tego co można stracić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.