Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21550 miejsce

Komputer nauczy się czytać w myślach pacjentów? Naukowcy pracują nad systemem dekodowania fal mózgowych

Koncepcja rodem z filmów science-fiction stanie się faktem? Naukowcy pracują nad systemem, który potrafi zdekodować ludzkie fale mózgowe. W uproszczeniu rzecz ujmując, komputer nauczy się czytać w myślach pacjentów.

https://flic.kr/p/of4Z2o / Fot. Allan Ajlfo/CC BY 2.0W badaniach nad dekodowaniem fal mózgowych mogły wziąć udział wyłącznie osoby, którym wszczepiono elektrody do mózgu. Powód jest prosty. Zewnętrzne nakładki w postaci hełmów i specjalnych "czapek" nie były wystarczające. Kości czaszki skutecznie zacierały informacje.

W testach wzięło udział siedmiu pacjentów cierpiących na padaczkę z wszczepiony wymienionymi wyżej elektrodami, dzięki którym leczono ich schorzenie. Rozkład elektrod nie był jednak wystarczający z punktu widzenia celu badawczego - podaje serwis iflscience.com.

Na początku komputer musiał nauczyć się interpretować sygnały fal mózgowych. Pacjenci wypowiadali słowo, a maszyna dopasowywała je do odpowiedniej reakcji mózgu. Wyniki okazały się obiecujące.

"To dopiero początek" -twierdzi Peter Brunner, współautor badania. Zdaniem naukowca perspektywa jest nieograniczona. Warto jednak zauważyć, że wprowadzenie technologii na masową skalę nie jest możliwe z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na indywidualny charakter fal. Ich interpretacja nie będzie identyczna dla różnych pacjentów. Drug powód to konieczność przeprowadzenia operacji neurochirurgicznej, która niesie ryzyko uszkodzenia mózgu.

Komercyjne wdrożenie takiego systemu jest mało prawdopodobne, ale może on pomóc pacjentom, którzy nie są w stanie komunikować się ze światem z powodu chorób układu nerwowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.