Facebook Google+ Twitter

Komputerowa obróbka zdjęć, czyli seniorzy retuszują!

Internet i poczta elektroniczna to już za mało dla sopockich seniorów. Absolwenci kursów komputerowych Samozwańczej Katedry Informatyki Podstawowej w MBP w Sopocie uczą się teraz prostych programów do obróbki zdjęć cyfrowych.

Komputerowe kursy dla seniorów w Sopockiej Bibliotece ukończyło dotychczas ponad 140 osób. Około 40 osób skorzystało z indywidualnych, wielokrotnych korepetycji. Każde zajęcia kończyły się i kończą nadal zbiorowym lamentem i postulatem: "My chcemy jeszcze". Dodajmy do tego częste pytania o aparaty cyfrowe i przenoszenie zdjęć do komputera. Cóż... rozszerzenie oferty kursów stało się nieuniknione i oczywiste.

"Fotografia cyfrowa - jakie to proste" - pod takim właśnie tytułem w Sopocie od października trwają kursy, na których seniorzy, znający już podstawy komputera i internetu, uczą się obróbki zdjęć w prostych programach na dwóch poziomach trudności.
Dyrektor Sopockiej Biblioteki Roman Wojciechowski i seniorzy / Fot. Dagmara Sypniewska Skwara
Łatwiejszy kurs opiera się na bezpłatnym programie Picassa, który każdy z łatwością i, co ważne, legalnie może ściągnąć z internetu. Bibliotekarki uczą, jak przenieść zdjęcia do komputera, zainstalować program i jak z niego korzystać. Proste czynności, takie jak przycinanie, wyrównywanie czy korekcja czerwonych oczu nie stanowią dla seniorów problemu. Program umożliwia też wysyłanie e-maili z dużą liczbą zdjęć i tworzenie albumów. Zwłaszcza ta ostatnia opcja jest dla seniorów bardzo atrakcyjna. Umożliwia łatwe i szybkie utworzenie pamiątkowego albumu i przesłanie go swoim bliskim i przyjaciołom.

Trudniejszy kurs to program Gimp. To już więcej nauki i większe wyzwanie, ale o dziwo, ten właśnie kurs cieszy się największym zainteresowaniem. A zaangażowanie seniorów budzi podziw i szacunek. Gimp to praca na warstwach, to już zaawansowane korekty i nieco fotomontażu. Trzeba przyznać, że pytania zadawane w trakcie kursu zmuszają bibliotekarzy do nieustających poszukiwań i nauki. Zajęcia w grupie pracującej na tym programie prowadzi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Roman Wojciechowski. Seniorzy kończący kurs spotykają się także z zawodowym fotografem. Uczą się jak fachowo fotografować osoby, pejzaże czy obiekty w ruchu oraz jak wykorzystać dostępne źródła światła.

Zajęcia zorganizowane przez Filię nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej skierowane są do mieszkańców Sopotu. Zapisy na kolejne edycje kursów foto oraz podstaw obsługi komputera trwają nieustająco, a pełne listy świadczą o tym, że był to strzał w dziesiątkę.

Więcej informacji na stronie MBP w SopocieWybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Świetnie, że seniorzy chcą się zapoznawać z nowymi technologiami. To dla nich wyzwanie ale na pewno się opłaci. Miło też, że różne instytucje wychodzą im na przeciw, a nawet producenci np. stwarzają telefon dla seniora. To bardzo dobre nowiny!
http://bycseniorem.pl/Elektronika_35

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.