Facebook Google+ Twitter

Komputerowe sukcesy sopockich seniorów

W Samozwańczej Katedrze Informatyki podstawowej dla Seniorów zakończyła się druga edycja kursu komputerowego. Zajęcia zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie.

Prowadząca zajęcia Dagmara Sypniewska Skwara i seniorzy z 1. edycji kursu. / Fot. Marta KrawczykPoczątki były niepozorne. Kilku seniorów zaglądało do pracowni komputerowej w Filii nr 8 przy ul. Mazowieckiej 26 w Sopocie. Bibliotekarki pomagały wysyłać e-maile i wyszukiwać potrzebne informacje w internecie. Wiosną tego roku Magdalena Żurawska i Dagmara Sypniewska Skwara postanowiły zorganizować pierwszy, mały kurs komputerowy dla seniorów. Dyrektor Biblioteki Sopockiej Roman Wojciechowski pozytywnie zareagował na ten pomysł, tym samym wyposażył pracownię w dodatkowy sprzęt oraz rzutnik i ekran. Dzięki temu, a także dzięki intensywnej reklamie w prasie lokalnej, kurs rozpoczął się już w maju.

Zainteresowanie zajęciami było ogromne i szybko stało się jasne, że niezbędna będzie kolejna edycja kursu.
Druga tura zajęć rozpoczęła się w październiku. Lista na kolejną trzecią edycję kursu jest już pełna, a bibliotekarki przyjmują zapisy tylko na listę rezerwową. Dotychczas kursy ukończyło 70 osób, a kolejne 35 rozpocznie naukę podstaw komputera i internetu w lutym.

Prowadząca zajęcia Magdalena Żurawska wręcza dyplom panu Jerzemu Żołnierykowi. / Fot. Dagmara Sypniewska SkwaraZajęcia prowadzone są w pięcioosobowych grupach. Każde spotkanie trwa 1,5 godz. Serdeczna atmosfera na kursie sprawia, że seniorzy pokonują swoje obawy, z tygodnia na tydzień coraz swobodniej i odważniej radzą sobie z klawiaturą i myszką.

To właśnie obsługa myszki jest dla wielu osób starszych najtrudniejszą barierą do pokonania. Aby uatrakcyjnić zajęcia i ułatwić "ujarzmienie" myszki uczestnicy kursu korzystają z prostych gier m.in. pasjansa.

Po ukończeniu kursu seniorzy potrafią posługiwać się przeglądarką i wyszukiwarką internetową. Każdy uczestnik zajęć posiada swoje konto pocztowe, wysyła i odbiera e-maile. Wszyscy absolwenci Samozwańczej Katedry Informatyki Podstawowej dla Seniorów otrzymują pamiątkowe dyplomy uznania.

Dagmara Sypniewska Skwara i absolwenci 2. edycji kursu. / Fot. Magdalena ŻurawskaInternet i poczta elektroniczna to w obecnym świecie już nie tylko domena ludzi młodych. Dzięki nowym technologiom seniorzy zazwyczaj mniej mobilni, a często bardzo samotni, zyskują nowe okno na świat. Internet to zaskakująco szybki i łatwy, a przecież bardzo wytęskniony kontakt z rodziną, bliskimi, znajomymi. To często odnowienie więzi, chwile wzruszeń i radości. W trakcie zajęć to po prostu zdumienie i uśmiech na twarzach seniorów.

Tak pisze o swoich wrażeniach pan Jerzy Żołnieryk, absolwent kursu w Sopockiej Bibliotece:
„Mam 80 lat, sądziłem, że to koniec moich emocji w życiu. Pomyślałem sobie trudno staruszku, został ci tylko fotel i ciepłe kapcie oraz TV. Byłem całe życie w ciągłym ruchu (praca, załatwianie spraw służbowych i domowych). Teraz siedzę w fotelu i muszę oglądać to, co mi pokaże TV. Pewnego dnia przeczytałem w gazecie ogłoszenie o kursach komputerowych w bibliotece. Zapisałem się u pani, która nawiasem mówiąc ma dużo cierpliwości do nas, bo to nie łatwo wchodzi do starej głowy. I tak poznałem tajniki internetu. Tam jest wszystko: sport, polityka, kultura, gry, filmy. Naprawdę otworzył mi się nowy świat. Zapomniałem o
swoich dolegliwościach, po prostu czuję się świetnie. Życzę paniom, które prowadzą kurs dla seniorów wszelkiej pomyślności i dużo zdrowia za to, że mają cierpliwość w pracy z ludźmi, którzy myślą, że są już do niczego".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobrze! Oby więcej seniorów było obeznanych z technicznymi nowinkami. Dobrze, że jest coraz więcej takich inicjatyw! Dzięki temu może producenci sprzętu wyjdą na przeciw i po telefonie dla seniora może zrobią jakąś klawiaturę z dużymi literkami:)
http://bycseniorem.pl/Elektronika_35

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

;D widzę, że pewne pomysły pojawiają się samorzutnie ;P
Parę lat temu na Politechnice Gdańskiej w ramach koła naukowego DEC@TUG bawiliśmy się w projekt Meeting of Generations (polecam poszperanie po google) - testowaliśmy techniki nauczania na członkach politechnicznego klubu emeryta. Naprawdę wspaniałe doświadczenie, polecam wszystkim pragnącym nauczyć się czegoś nowego i zrobić jednocześnie coś pożytecznego. Praca z ludźmi starszymi ma wiele uroku a jednocześnie pomaga im wrócić do życia w coraz szybciej uciekającym świecie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję. Te zajęcia to wspaniałe doświadczenie dla mnie i dla mojej koleżanki Magdy.
Myślę że przed nami jeszcze wiele pracy, bo zainteresowanie kursami nie maleje :-))
W planach mamy tez wycieczki dla seniorów do najciekawszych bibliotek w Polsce.
Wolontariusze mile widziani!
pozdrawiam ciepło

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) brawa sie należą:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawa dla biblioteki i seniorów oraz dla autorki za informacje! Wrocławscy seniorzy również szturmują kusy komputerowe i internetowe. Miałam okazję w nich uczestniczyć, jako wolontariusz - to naprawdę niesamowite doświadczenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za sopocką lokalność. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.