Facebook Google+ Twitter

Komu i na jaki cel przekazać 1 procent swojego podatku?

Wypełniając formularz zeznania podatkowego dochodzimy w pewnym momencie do rubryki, w której możemy określić komu i na jaki cel przekazujemy 1 procent podatku. Jeśli tego nie zrobimy, to urzędnicy zdecydują za nas o naszych pieniądzach.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych zmierzają w dniu 9 września 2009 roku przed Kancelarię Premieraz z liczydłem - prezentem dla ministra finansów / Fot. Grzegorz FrankiPoczątek roku to czas rozliczeń z fiskusem. Amerykańskie przysłowie mówi, że tylko dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki. Obecnie w Polsce pewne jest też i to, że każdy podatnik w jednej setnej ma możliwość podjęcia samodzielnej decyzji o tym, co stanie się z jego pieniędzmi oddawanymi państwu. Wypełniając formularz PIT dochodzimy bowiem do rubryki, w której możemy sami określić komu i na jaki cel przekazujemy 1 procent naszego podatku. Warto o tym pamiętać i skorzystać z tej formy demokracji, gdyż w przeciwnym razie to urzędnicy według własnego uznania rozdysponują całą kwotę naszej daniny.

Aktualnie, tak jak w roku poprzednim, podatnik ma prawo wskazać jedną z kilku tysięcy organizacji posiadających status pożytku publicznego. Istnieje też możliwość skonkretyzowania celu bądź osoby, na rzecz której podatek ma być przekazany. Dopełnienie pisemnych formalności trwa dosłownie kilka sekund: wystarczy we właściwej rubryce wpisać nazwę organizacji oraz jej numer KRS i ewentualnie wspomniany powyżej cel lub imię i nazwisko człowieka, którego chcemy wspomóc.

Wielu Polaków zapewne więcej czasu poświęcić będzie musiało na znalezienie odpowiedniego beneficjenta. Musimy dobrze zastanowić się komu i dlaczego chcemy powierzyć część naszego dochodu. Pomagać obrońcom zwierząt, sportowcom - amatorom, niepełnosprawnym lub chorym dzieciom? Lepiej wspierać duże, znane, ogólnopolskie fundacje i stowarzyszenia, czy mniejsze organizacje działające w najbliższym nam środowisku? Pomocą w odpowiedziach na te i podobne pytania może być opinia naszych znajomych albo analiza stron internetowych potencjalnych obdarowanych. Warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj prowadzonej działalności, ale też na sposób wydatkowania i rozliczania przez organizacje dotychczas otrzymanych pieniędzy publicznych.
Przede wszystkim zaś warto wysilić się nieco, aby 1 procent naszego podatku spożytkowany został w sposób świadomy, rozsądny i zgodny z naszą wolą tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Paolina
  • Paolina
  • 23.03.2012 14:03

Ja w tym roku chcę przekazać swój jeden procent na Małopolskie Hospicjum dla Dzieci. Cała akcja jest dokładnie opisana na stronie http://pomozbudowac.pl Na pewno warto pomóc dzieciakom.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Izabela SZczepanik
  • Izabela SZczepanik
  • 17.03.2011 10:07

Zapraszam do akcji WIĘCEJ NIŻ JEDEN PROCENT
nae-tacie.pl/blog/2011/03/16/wiecej-niz-jeden-procent/

Komentarz został ukrytyrozwiń
wolonatriusz
  • wolonatriusz
  • 21.02.2011 16:59

OTWÓRZ SWOJE SERCE
Zachęcamy do przekazania 1 % podatku dochodowego na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Pieniądze zostaną przeznaczone na cele statutowe Fundacji - opiekę nad nieuleczalnie chorymi dziećmi
w województwie podkarpackim i budowę hospicjum stacjonarnego dla dzieci. numer KRS: 0000265120.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zwracam się do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy chcieliby pomóc w walce o „lepsze jutro”. Jestem osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim, od urodzenia choruję na rzadką chorobę neurologiczną. Pomimo czterokończynowego niedowładu i wielu problemów technicznych udało mi się odnieść kolejny wielki sukces i zdać egzamin na prawo jazdy. Jednakże był to pierwszy krok do mobilności. Drugim jest zdobycie odpowiednio przystosowanego samochodu. Niestety koszt zakupu i dostosowania w sposób umożliwiający mi bezpieczną jazdę przekracza moje możliwości finansowe. W związku z tym zwracam się z prośbą o pomoc do wszystkich, którzy mogą ułatwić mi ukończenie tej niezwykle trudnej "Drogi do mobilności".

Idąc na studia(które też nie szczędziły w barierach) pragnęłam pogłębić swoją wiedzę, ale tym samym zrównać swoje szanse na rynku pracy. O ile to pierwsze się udało, o tyle to drugie już nie do końca. Problemy z transportem, które w czasie studiów udało się rozwiązać poprzez zamieszkanie w akademiku tuż obok uczelni, okazują się nie do pokonania jeśli chodzi o dojazdy do pracy.
Wszystkie problemy z tym związane spowodowały, że podjęłam się kolejnego wyzwania w celu ich pokonania, a tym samym zwiększenia swojej mobilności. I nawet mocny czterokończynowy niedowład mi w tym nie przeszkodził, gdyż "moje bariery są moim wyzwaniem".
Ze względu na mocną niesprawność wszystkich kończyn(dolnych i górnych), koszt zakupu samochodu z odpowiednim dla mnie dostosowaniem wynosi około 50 tyś zł.

Samochód nie stanowi dla mnie dobra luksusowego, to narzędzie do zwiększenia swojej aktywności zawodowej, społecznej, osiągnięcia większej niezależności i samodzielności.

Państwa to nic nie kosztuje. 1% jest potrącany z podatku należnego Urzędowi Skarbowemu!!Fundacja posiada status Organizacji Pożytku Publicznego, dlatego wszelka pomoc podlega odliczeniu.

W odpowiedniej rubryce swojego zeznania podatkowego wpisz tylko (zwykle ostatnia strona PIT-ów):
- Nazwę OPP: „Fundacja Normalna Przyszłość”
- KRS: 0000197482
- Kwota 1% podatku zaokrąglona do pełnych dziesiątek groszy
-Cel szczegółowy 1%-„Dla Katarzyny Machowskiej”

Gdzie to dokładnie wpisać znajdziecie Państwo na mojej stronie internetowej: http://www.drogadomobilnosci.dbv.pl

Dziękuję za zrozumienie i okazanie serca:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

JESTEM ZA, ale. Nie każdy ma możliwość przekazania 1%, nie dlatego że nie ma, tylko dlatego że rozlicza się za niego ZUS. Jeżeli jest apel o pomoc, choćby dla naszych biednych i ofiar tragedii, albo dla Haiti czy innych ludzi z katastrof, wyślę SMS charytatywny na PAH-Polska Akcja Humanitarna i to jest jedyna droga, którą mogę pomóc. Wcale mi się nie przelewa, ale na SMS-a jeszcze mnie stać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beato... Było by wiele więcej,w ubiegłym roku swój 1% przezazało tylko 28% podatników. A gdzie pozostali? Duzo rozmawiam z ludzmi na takie tematy i wierzcie mi ich podejście jest straszne... Liczmy że te 72% osób się przekona że warto wspomagać OPP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tylko jeden procent..a tak wiele oczekuje własnie na jeden..5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzesiu ubiegłeś nas :-) Ale fajnie napisane. Jak najbardziej jesteśmy za przekazywaniem 1% a może i więcej procent potrzebującym fundacją i osobą prywatnym. Jeśli tylko mamy pomysł komu przekazać ten jeden procent.

Komentarz został ukrytyrozwiń

1% podatku przekazuję na Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi RP KRS 0000186577, z przeznaczeniem na Klub "Cenne Krople" www.cennekrople.pl.tl
Dlatego że ci ludzie dają z siebie częstkę, żywej tkanki życia jaką jest krew, ratują chorych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.