Facebook Google+ Twitter

Komu ile i za co ? Rozważania o prawie autorskim

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-03-05 08:51

Czy możliwa jest sensowna regulacja poszanowania praw autorskich w internecie? Dostępne propozycje albo faworyzują odbiorców kosztem poszanowania praw autorskich, albo zachodzi zjawisko odwrotne. Oto próba odpowiedzi na to pytanie.

Prawa autorskie to pojęcie bardzo szerokie, obejmujące wiele dziedzin kultury, sztuki i nauki. Najprostszym sposobem podziału wartości chronionych przez prawo autorskie jest koszt ich wytworzenia.

Mamy tu więc następujące kategorie:

Autor wartości chronionych poniósł jedynie koszta umowne.
Wytworzenie i rozpowszechnienie wartości będącej przedmiotem ochrony nie spowodowało bezpośrednich wydatków finansowych ze strony podmiotu. Koszta wytworzenia, to więc koszta edukacji autora, i praca którą on włożył w realizację wartości objętych prawem.

Klasyczne sytuacje: Pan X nagrał autorską piosenkę używając instrumentów będących w jego posiadaniu i domowej kamery video, kupionej na potrzeby wycieczki do Egiptu. Używając internetu opublikował nagranie na You Tubie.

Autor poniósł koszta rzeczywiste i umowne.
Wartość oprócz wydatków umownych wymagała wyłożenia pieniędzy na sprzęt potrzebny do jej realizacji, wymagała płatnej pracy innych osób i płatnej reklamy.

Podmioty nie będące autorami wartości chronionej mogą nabyć do niej prawa poprzez reprezentowanie autora (dbanie o jego interesy finansowe) i ponosząc koszta pracy własnej (np.agenci reprezentujący artystów), osiągać z tego tytułu zarobek finansowy (organizacje grupujące artystów i dbające o ich interesy finansowe).

Podmioty nie będące autorami wartości chronionej mogą nabyć do niej prawa prowadząc dystrybucję i kampanię reklamową danego produktu/wartości.

Przykładem jest dystrybucja filmów na terenie innych krajów niż były wyprodukowane, sprzedaż książek – Amazon, sprzedaż muzyki w postaci plików cyfrowych

Podmioty nie będące bezpośrednimi autorami, mogą stać się ich współautorami ponosząc tylko rzeczywiste wydatki (projekty i badania naukowe, pisanie gier i programów użytkowych, produkcja filmów).
Warner Bros nie jest autorem filmu X, on finansuje całość powstawania filmu, opłacając ludzi którzy film stworzą. Jest to przypadek kiedy ktoś kupuje pracę innych, roszcząc sobie do niej prawa jej autora.

Państwo, w którym odbywa się wytworzenie wartości objętych ochroną. Pobiera ono od każdej zarobionej kwoty ustalony ustawą podatek, który stanowi jego przychód. Państwo nie jest więc właścicielem praw, ale instytucją która powinna nadzorować prawidłowość przepływów finansowych związanych z ochroną praw za daną wartość. Jest więc nadrzędne w stosunku do wszystkich wymienionych wyżej grup. Powszechnie przyjmowaną interpretacją jest, że suma dóbr objętych ochroną, tworzy dziedzictwo kulturalne danego kraju, które powinno podlegać szczególnej ochronie ustawodawczej i merytorycznej ze strony państwa.
(Arkadiusz Janusz)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.