Facebook Google+ Twitter

Komu potrzebne są przepisy o obrazie uczuć religijnych?

Profesor Magdalena Środa w jednym ze swoich felietonów w tygodniku „Wprost’’ napisała: „Jesteśmy chyba jedynym krajem w Europie, który ma prawo skazujące za uczucia religijne’’. Dlaczego Polacy potrzebują ochrony prawnej własnej wiary?

 / Fot. W24W Polsce w kodeksie karnym istnieje przepis, mówiący o tym, że za obrazę uczuć religijnych grozi odpowiedzialność karna (artykuł 196. kodeksu karnego). Co prawda, podobny przepis istnieje jeszcze w Niemczech, Holandii, Belgii, Włochach, ale w praktyce się go nie stosuje.

W kraju nad Wisłą ofiarami tego przepisu najczęściej padają kontrowersyjni artyści, którzy często są pozywani właśnie z artykułu 196. kodeksu karnego. Takim najbardziej znanym przypadkiem wytoczenia procesu sądowego artyście jest rozprawa przeciwko Dorocie Nieznalskiej za kontrowersyjną wystawę pod tytułem „Pasja’’ w Galerii Wyspa Progress w Gdańsku na przełomie 2001/2002 r. Proces artystce wytoczyła grupa posłów Ligi Polskich Rodzin, który zakończył się jej uniewinnieniem.

Kolejny słynny tego typu proces został wytoczony przeciwko wokaliście zespołu Behemoth. Lider zespołu Adam Darski został oskarżony przez przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszarda Nowaka. Chodziło o to, że ten pierwszy podczas jednego z koncertów, odbywających się w Gdańsku w 2007 roku, podarł Pismo św. Podobnie jak w wypadku Doroty Nieznalskiej, sąd uniewinnił muzyka grupy Behemoth.

Warto tutaj przytoczyć fragment uzasadnienia sędziego, który prowadził sprawę. W uzasadnieniu wyroku możemy przeczytać „Sąd nie zamierza, wbrew oczekiwaniu oskarżycieli posiłkowych, wyznaczać przy okazji tego procesu żadnych granic dla wolności wypowiedzi, wolności artystycznej religijnej, czy krytyki religii".

To tylko nieliczne przykłady procesów, jakie odbyły się w oparciu o artykuł, mówiący o obrazie uczuć religijnych. Tych procesów było więcej, jednak większość kończyła się wyrokami uniewinniającymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

neutralny
  • neutralny
  • 16.11.2011 10:49

Bardzo ciekawy artykuł:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.