Facebook Google+ Twitter

Komu potrzebny jest krzyż w szkole?

Zgłosił się uczeń. Pytanie, które postawił, wprawiło mnie w lekką konsternację. "Dlaczego w tej klasie nie ma krzyża?"

Był wrzesień roku dwa tysiące szóstego. Prowadziłam lekcję wstępną pierwszej klasy technikum i poznawałam nowych uczniów. Omawiam program, wyjaśniam zasady oceniania i inne wymogi obowiązujące w szkole. Zachęcam młodzież do wypowiedzi dotyczących ich oczekiwań.

Zgłosił się uczeń. Pytanie, które postawił, wprawiło mnie w lekką konsternację, a brzmiało ono: "Dlaczego w tej klasie nie ma krzyża?" Spojrzałam po ścianach. Faktycznie nie wisiał. Trochę mnie to zdziwiło. "Zniknął po wakacjach" - pomyślałam sobie. Nie mogłam sobie pozwolić na jakieś dywagacje na temat obecności czy też braku tego przedmiotu w sali lekcyjnej. Spokojnie oznajmiłam, że jest to szkoła świecka i wskazałam na godło Polski. Nie omieszkałam przy tym fakcie zadać pytania: Czy komuś doskwiera brak krzyża, czuje się źle lub czy po prostu chciałby, aby ten symbol widniał na ścianie? Nikt nie zgłosił zastrzeżeń, po minach uczniów widać było, że w ogóle ta sprawa ich nie interesuje.

Tę sytuację wykorzystałam do przeprowadzenia swoistej sondy. Chciałam wiedzieć, czy nauczyciele, ale głównie katecheci i księża, zaważyli brak krucyfiksu w tej sali. Sprawdziłam grafik i pytałam wszystkich uczących, którzy wychodzili z owej klasy czy zauważyli brak krzyża. Niestety, nikt nie wiedział czy tam był krzyż czy też nie. Zdziwiłam się tu bardzo, że żaden katecheta ani też ksiądz nie zwrócili na to uwagi. Swoje pytania powtarzałam po tygodniu, po miesiącu, a następnie w drugim półroczu. Katecheta, który dość często miał lekcje w owej sali i z tego powodu równie często był "zadręczany moim dochodzeniem", w końcu w sposób stanowczy mi odpowiedział: "Ja zawsze ze sobą mam swój krucyfiks i to mi w zupełności wystarcza".

Tę swoistą sondę powtórzyłam w następnych latach. Z podobnym wynikiem. Część osób była troszkę zakłopotana, że ta ważna rzecz umknęła ich uwadze.
Summa summarum, komu potrzebny jest krzyż w szkole?Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Krysian O
  • Krysian O
  • 16.02.2012 13:04

Dobre pytanie. Komu jest potrzebny...
Brawo.
Coraz mniej wolności jest w szkołach i porządku w postaci dobrze pojętej kiedyś dyscypliny. Do życia dzieci są przygotowane coraz gorzej a i humanistami też nie będą bo ściągają wszystko z internetu. Lektur nie czytają. Paranoja jakaś bo i wyobraźni też coraz mniej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marzeno, ma Pani rację, uczniowie mają tysiące innych spraw na głowie i nie patrzą, co tam na ścianie wisi. Ten chłopiec, który zwrócił na to uwagę był wyjątkiem. Podobnie jak owa dziewuszka, o której Pani wspomniała. Zastanawiałam się, czy zauważają ten przedmiot kultu ci, którzy domagali się aby krzyż wisiał w klasach. Swego czasu było głośno na ten temat. O ile dobrze sobie przypominam to jakieś podpisy różne partie z tego powodu zbierały. W końcu szkoły musiały krzyże zakupić, ku zadowoleniu księży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja przez wszystkie lata szkolne nie zauwazylam krzyża w klasie(inni chyba też nie)i nasze zdziwione miny oamiętam do dziś,kiedy w 1984 roku wpadła do klasy jakaś dziewuszka i krzykiem oznajmiła,że zdejmuja krzyże w szkole..Mówię tu o Zespole Szkoł Zawodowych we Włoszczowie.Czy dzieci i młodzież zwracają na to uwagę?Mnie osobiście nie interesowało nawet godło-czy wisi,czy nie,to na lekcje i tak trzeba było iść.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@tomasz, zastanów się co piszesz. Proponuję przeczytać to: link .
Może ździebko tomasza oświeci. Poza tym Gwiazda Dawida nie jest symbolem religii żydowskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
tomasz
  • tomasz
  • 13.11.2011 16:36

A może dajcie przykład z jakiegoś super nowoczesnego państwa np.Izrael jak oni szanują swoją Gwiazdę.
Najda zdejmie Krzyże
Lato Orła
Biedroń ze Szczuką zamienią Biało Czerwoną na tęczową
A może by tak do lekarza od nóg.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS. Choć w sumie dla Słowian lepszy winien być idol słowiański niż semicki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Ot, taki idol słowiański.

Ja sobie wypraszam. A w czym niby "idol słowiański" różni się od całej masy idoli chr-jańskich? Posąg lub symbol, czy to pogańskich czy katolicki, jest tylko uproszczonym wyobrażeniem bytu, który ten symbolizuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, mocno pojechałeś po bandzie. Nigdy bym na to nie wpadł! Nieznalskiej tam nie widziałem, ale kto wie...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Łukasz Brzezicki
A czy odwrotny kierunek Pana zadawala? Wykorzystywanie polityki dla celów religii :) Bo to jakoś umyka ...
Marku, a może krzyż w Sejmie to artystyczna prowokacja ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzyż to nie symbol religijny, a totem plemienny. Ot, taki idol słowiański. Z religią to już dawno przestało mieć cokolwiek wspólnego. Totemów plemiennych się nie zdejmuje, imo, chociaż mogą być brzydkie i nieść ze sobą złe skojarzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.