Facebook Google+ Twitter

Komu służy ustawa refundacyjna?

Ustawa refundacyjna została, według zapewnień Bartosza Arłukowicza, wprowadzona w trosce o dobro pacjentów. Okazuje się, że jest dobra, ale dla budżetu państwa. W stosunku do stycznia ubiegłego roku., w styczniu roku bieżącego przyniosła NFZ 36 proc. oszczędności i były to wydatki najniższe od 2004 r.

 / Fot. Peter Griffin/publicdomainpictures.netWydatki Narodowego Funduszu Zdrowia na refundację leków wyniosły w styczniu 2012 r. 420 mln i były najniższe od 8 lat. IMS Health szacuje, że również w lutym będą one niższe o 20 proc. od analogicznego okresu roku ubiegłego. Powodów oczywiście jest wiele.

Na wyniki stycznia niewątpliwie miały wpływ obawy pacjentów przed nową ustawą refundacyjną. Spowodowało to w grudniu ub. r. masowe wykupywanie leków na zapas. Kolejna przyczyna to styczniowy protest lekarzy, którzy wypisywali recepty ze stuprocentową odpłatnością, bojąc się zapowiedzianych w ustawie kar, szczególnie w przypadkach gdy wypisywali medykamenty poza wskazaniami.

Jak informuje serwis gazetaprawna.pl z badania CBOS wynika, że 20 proc. pacjentów płaciła za leki 100 proc. odpłatności, mimo przysługującej zniżki. Kolejna przyczyna oszczędności budżetowych to niestety podwyższenie cen niektórych istotnych specyfików, a także wykreślenie części z nich z listy refundacyjnej.
Minister Arłukowicz chwalił się po wejściu w życie 25 lutego nowej listy refundacyjnej, że 139 leków potaniało. Owszem, ale są to obniżki rzędu kilkunastu, kilkudziesieciu groszy. Natomiast leki, które stały się drogie po 1 stycznia, nadal drogie pozostały, inne zaś na listę nie trafiły, mimo wskazań lekarzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 29.02.2012 07:25

Posłuchajcie sobie, jak bardzo nami manipulują i chcą ubezwłasnowolnić! Robią nas w balona i wyzyskują, jak chcą na każdym kroku.

Wolna ludzkość TV

http://www.livestream.com/wolnaludzkosctv/video?clipId=pla_8073a0b9-2a06-4191-892e-b81a061057c3&utm_source=lslibrary&utm_medium=ui-thumb

Mówią o tym, jak media i rząd manipuluje całym naszym państwem i całą unią. Jest mowa o tym, jakie są wprowadzane ustawy, aby całkowicie zniewolić i kontrolować ludzi. Masa, masa bardzo konkretnej wiedzy
http://www.livestream.com/wolnaludzkosctv

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
  • ad Rem
  • 27.02.2012 18:26

2 PANIE KOWALSKI , NA PANA CHOROBĘ NIE MA LEKU!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też mi odkrycie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.