Facebook Google+ Twitter

Komu służy zafałszowana historia PRL

Wiele osób, zwłaszcza z młodego pokolenia, z braku dostępu do prawdy obiektywnej, zaufało idolom poststyropianowym, wypaczającym współczesną historię Polski. Poniżej, zamieszczam list wybitnego aktora, obalający mit martyrologii środowiska.

Andrzej Seweryn / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:JKRUK_20090828_ANDRZEJ_SEWERYN_W_BUSKU-ZDROJU_IMG_5364.jpgList otwarty do Fundacji Kino i Telewizji Kino Polska,

02.11.2009

Szanowni Państwo,

Ponieważ informacja o przyznanej mi przez Państwa Nagrodzie Specjalnej była publiczna, nie mogę zareagować na nią jedynie prywatnym listem. Kopię mego listu otwartego przesyłam także Polskiej Agencji Prasowej.

Chciałbym ustosunkować się do trzech fragmentów uzasadnienia decyzji jury.

1. Komunikat Fundacji Kino mówi "...Nagrody Specjalne otrzymają - wybitni aktorzy, którzy w czasach PRL-u nie mogli być uhonorowani Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego z powodów politycznych...".

Żałuję, że nie podajecie Państwo roku, w którym tej Nagrody nie otrzymałem i tytułu filmu, w którym brałem udział. Rozwiałoby to część wątpliwości, jakie wzbudziła we mnie Wasza decyzja.

2. Cytuję ciąg dalszy komunikatu: "...Bywało również i tak, że w związku z aktywną działalnością antykomunistyczną aktorzy nie otrzymywali filmowych ról na miarę swojego talentu...".

Szanowni Państwo, nie pomniejszajcie odwagi polskich reżyserów filmowych. Angażowali do pracy kogo chcieli. Przykład udziału Haliny Mikołajskiej w "Barwach ochronnych" Krzysztofa Zanussiego jest tu najbardziej wymowny. To paradoksalne, ale ówcześni decydenci partyjni mieli mniej władzy w kwestiach obsadowych, niż dzisiejsi producenci filmowi, szczególnie w kinematografii zachodniej. Ja w tym okresie zagrałem m.in. w "Ziemi obiecanej", "Albumie polskim", "Podziemnym przejściu", "Nocach i dniach", "Polskich drogach", "Granicy", "Bez znieczulenia", "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy", "Romanie i Magdzie", "Rodzinie Połanieckich", "Kung-fu", "Na Srebrnym Globie", czy "Dyrygencie".

Do 1979 roku zagrałem w 50 Teatrach TVP, pracując z wybitnymi reżyserami polskimi m.in. Aleksandrem Bardinim, Januszem Majewskim, Jackiem Woszczerowiczem, Zygmuntem Hübnerem, Janem Świderskim, Jerzym Gruzą, Janem Bratkowskim, Ludwikiem René, Bohdanem Korzeniewskim, Janem Maciejewskim, Stanisławem Brejdygantem, Jerzym Domaradzkim, czy z nieodżałowanym Januszem Warmińskim. Nie mogę zgodzić się więc z twierdzeniem, iż praca z tymi wybitnymi artystami nie była „na miarę mojego talentu”.

3. I ostatni cytat komunikatu Fundacji: „…Andrzej Seweryn z powodu kontaktów z opozycją w czasach PRL nie dostał żadnej nagrody filmowej w Polsce…”

Szanowni Państwo, obawiam się, że trudno byłoby udowodnić powyższe stwierdzenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 05.11.2009 22:36

Wiecie co? Ręce opadają jak na to wszystko się patrzy i czyta co wyrabia się z naszą historią hmm. Brakuje słów, więc ograniczę się do samego artykułu. Podoba mi się :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Żadne krzyki nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne." Pierwszy (i chyba jedyny) raz identyfikuję się z autorem tych słów. Tak to już jest na obszarze między Wisłą a Odrą - pokręcone losy pokręconego społeczeństwa z jego krzywą historią. Tylko osobowości rodem z Pacanowa (proste w budowie, odporne na wiedzę) wierzą z całą pewnością swej ignorancji, że w tym kraju wszystko co białe jest białe, a czarne pozostaje czarnym. Takim lżej żyć, bo głowy sobie nie łamią procesami poznawczymi złożonej prawdy. Będąc przekonanymi o swojej nieomylności, wyrażają "jedynie słuszne" poglądy (skąd to znamy?), co praktycznie stawia ich tam, gdzie kiedyś stało ZOMO..., choć w swoim samouwielbieniu nie uświadamiają sobie tego prostego faktu! Jak widać Pan Andrzej Seweryn do tego szerokiego grona "znakomitości" nie należy, więc chylę czoło z wyrazami szacunku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uczciwość ma wartość uniwersalną i ponadczasową.
"Wybitne umysły są zawsze gwałtownie atakowane przez miernoty, którym trudno pojąć, że ktoś może odmówić ślepego hołdowania panującym przesądom, decydując się w zamian na odważne i uczciwe głoszenie własnych poglądów".
Albert Einstein

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uznany i powszechnie szanowany Człowiek, na priv, tak mi napisał:

"Mądry list, madrego mężczyzny, któremu coś dzwoni między nogami".
>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękna postawa Andrzeja Seweryna - brak zadęcia i uczciwość. 5! Pani Steniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.11.2009 18:22

Chapeau bas! - Panie Andrzeju.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.11.2009 16:19

Wiem, że tak jak wszędzie i w każdym systemie, i w każdej - nawet - instytucji byli i są ulubieńcy, "pieszczochy" wszelakiej władzy oraz ci, którym władza przeszkadza na każdym kroku rzucając metaforyczne belki, kłody pod nogi. Jest też trzeci gatunek: to ci, którzy łączą korzyści świata z beneficjami prześladowania. Mnóstwo aktorów i artystów w PRL-u mogło się spełnić zawodowo, a nawet - jak mówiła to Ewa Dałkowska czy Janusz Gajos - "wówczas byliśmy o wiele ambitniejsi i mogliśmy eksportować kulturę do Europy". Byli i tacy, co emigrowali wewnętrznie i "zewnętrznie".... Byli również artyści, którzy występowali w opozycji do ówczesnej władzy, sami bojkotowali telewizję, radio a tworzyli tak zwany "Teatr domowy". Środowisko nie było jednolite. Na przykład Andrzej Wajda, kim by dzisiaj był, gdyby nie jego dorobek za czasów PRL-u??? Z kolei dyrektorowi Gustawowi Holoubkowi zamknięto teatr i rozpędzono zespół aktorski na cztery wiatry. Halina Mikołajska bardzo czynnie i aktywnie działała w opozycji - tak więc była sekowana przez ówczesną władzę. To są właśnie "Polskie drogi"...... nie tylko w końcu artystów.... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

No własnie: w sposób oczywisty, racjonalny, bez krokodylich łez i mizdrzenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.