Facebook Google+ Twitter

Komu zabrać nerkę? O tym decyduje dr Mengele

W Holandii trójka uczestników programu telewizyjnego walczy o nerkę śmiertelnie chorej kobiety. Łatwo potępić Holendrów. Jednak w Polsce podobny show trwa non stop.

Twórcy programu tłumaczą, że chcą dobrze. – Dzięki nam uczestnicy audycji mają 33 procent szans na transplantację nerki. Wszyscy pozostali chorzy są w o wiele gorszej sytuacji – wyjaśniają przedstawiciela Endemola, znanego m.in. z produkcji „Big Brothera”.

Ich pomysł rzeczywiście ma zalety. Ujawnia, jak wielkie są kłopoty z transplantacją narządów. W całej Europie brakuje dawców i nie zawsze ci, którzy najbardziej ich potrzebują, doczekają przeszczepu. W Holandii na przeszczep nerki czeka się cztery lata. W Polsce dziennik „Rzeczpospolita” rozpoczął akcję na rzecz transplantologii, ale jej efekty są mizerne http://www.przeszczep.pl/main.

Poza tym w „De Grote Donorshow” kryteria przyznania organu są niezwykle przejrzyste. Kto dostanie nerkę, o tym ostatecznie zdecyduje umierająca kobieta. Widzowie mogą na nią wpływać wysyłając SMS-y i wskazując, kto ich zdaniem najbardziej zasługuje na zdrowie i życie. Może to jednak bardziej sprawiedliwe niż gdyby miał o tym decydować sam dr Mirosław G.? Niestety, w polskich szpitalach nieustannie trwa jeszcze bardziej przerażający reality show. Jego uczestnikami są ludzie walczący o życie, a jurorami skorumpowani lekarze. O przyznaniu narządu, czy przeprowadzeniu operacji nie decydują SMS-y, lecz koperty z łapówkami.

Holendrzy z Endemola łamią teraz kolejne tabu. Oczywiście na tym zarabiają, ale mówią też o czymś naprawdę ważnym. Kiedy na internetowych stronach chińskich gułagów pojawiają się zdjęcia i dane więźniów, których nerki i inne organy wystawione są na sprzedaż, głosów oburzenia nie słychać. Doktorzy Mengele mogą działać bezkarnie.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

okropne!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.06.2007 23:47

Panie Redaktorze Godlewski, litości, przecież zamiary "oskarżycieli" Pańskiego tekstu, dotyczące losów organów, nijak się mają do skandalicznego tekstu, który Pan tu popełnił. Nijak się ma popularyzacja akcji "Rz" do Pańskich stwierdzeń o nazistowskich lekarzach i o reality show w szpitalach. Jeżeli tym tekstem chciał Pan przysłużyć transplantologii w Polsce, to odniósł Pan odwrotny skutek. Zdaję sobie sprawę z problemu korupcji w naszym kraju, ale proszę nie oskarżać o to wszystkich, bo to jest, zaręczam Pana, bardzo krzywdzące dla wielu ludzi. Nie o każdej operacji przesądza koperta, choć pewnie o wielu tak.
To tak jak powiedzieć, że wszyscy Niemcy popierali Hitlera - skoro już trzymamy się tych nieszczęsnych porównań. Wiadomo, że nie wszyscy, bo historia zna wyjątki. Skoro nie wszyscy, to nie piszmy, że wszyscy. Czy Pan to właśnie zrobił? Napisał Pan, że "w polskich szpitalach". Skoro w polskich, to rzecz dotyczy wszystkich szpitali i w całej Polsce?
Ja Holendrów bynajmniej nie pochwalam, bo jednak wywołali pewne emocje, a okazało się to mistyfikacją. To coś innego niż film, w którym aktor udaje chore. Tutaj widz miał odnieść wrażenie, że ta osoba jest faktycznie chora. Oglądając film, wiemy jednak, że to fikcja, rodzaj kreacji. Taka różnica. Wpuszczamy się jednak w etykę i estetykę, a to w dziennikarstwie niepopularne tematy. Po co sobie zaprzątać głowę dyrdymałami, lepiej trzepać kasę i mieć wszystko w poważaniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.06.2007 19:07

Panie Godlewski, nie zgadzam sie z Panem... jednakze sam fakt, ze zabral Pan tutaj glos i swoje zdanie uzasadnil, wymaga respektu...W tej chwili zaczynam zalowac mojego minusa... Wyrazy szacunku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za wszystkie głosy, minusy i jednego (omyłkowego) plusa. Zależało mi na tej dyskusji.
Łatwo się i innych obrażać. Jednak, czy ktoś z oskarżycieli skorzystał z linka http://www.przeszczlink i dołączył do akcji "Rzeczpopolitej"? Czy ktoś z nich jest gotowy, by w razie śmierci jego organy trafiły do potrzebujących? Wiem, że to trudna decyzja. Łatwiej pisać o skandalu oraz pozostawić czekających na przeszczep samym sobie lub na pastwę bezdusznych handlarzy i skorumpowanych doktorów.
Dlatego jeszcze raz chwalę Holendrów http://www.bnn.nl/page/donorshow za to, że wywołali temat na całym świecie. Zresztą okazali się nie tak zepsuci (to aktorka odgrywała rolę ciężko chorej kobiety) jak nam się wydawało.

Komentarz został ukrytyrozwiń

minus wielki!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.06.2007 13:23

"Twórcy programu tłumaczą, że chcą dobrze(...) Ich pomysł rzeczywiście ma zalety." Ja się pytam JAKIE? Masakra jakaś normalnie...MINUS!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skandaliczny tekst!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sporo minusów... Po części słusznie, po części w ramach "odwiecznej" rywalizacji (etat-obyw.).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś napisałem: dziennikarz etatowy, to dziennikarz obywatelski - tyle, że gorszy!!! Minusika nie przyznaję, bo nie ma tu minusów odpowiedniej wielkości. I żeby nie było wątpliwości - nie poglądy oceniam, a warsztat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A lekarzy i pielęgniarzy jako łódzkich łowców skór można byłoby nazwać Mengele? Pomijam skalę, ale sposoby. Zresztą Mengele raczej zabijał dla idei niż dla pieniędzy, a nasi łowcy odwrotnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.