Facebook Google+ Twitter

Komu zabrakło godności nad trumną Geremka

Zgodnie z decyzją premiera, pogrzeb Bronisława Geremka miał charakter ceremonii państwowej, gdyż zmarły był szczególnie zasłużony dla Polski. Z kolei zgodnie z życzeniem bliskich, uroczystość w katedrze miała charakter religijny i rodzinny.

Na mszę w katedrze św. Jana, oprócz najbliższych, przybyło wiele postaci z życia politycznego Polski, przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, członkowie rządu i kancelarii prezydenta, wielu przyjaciół profesora i wielu mieszkańców Warszawy. Wszyscy chcieli godnie pożegnać profesora Geremka.

Rozmowa o Tobie


W katedrze, nad trumną pokrytą biało-czerwoną flagą, pożegnali tragicznie zmarłego profesora arcybiskup Tadeusz Gocłowski, były prezydent Lech Wałęsa, który oddał hołd zmarłemu słowami: "Panie Bronku, pan był jednym z największych Polaków", przyjaciele: Janusz Onyszkiewicz i prof. Henryk Samsonowicz.

Najbardziej wzruszająco, bardzo osobiście wyraził swój żal Tadeusz Mazowiecki. Mówił o przyjaźni łączącej go z Geremkiem, trudnej wspólnej drodze do wolności, a słowa kończące jego pożegnanie: "Rozmowa o Tobie, jest naszą rozmową o Polsce", były najpiękniejszymi słowami skierowanymi do zmarłego przyjaciela.

Śmierć zaciera antagonizmy


Śmierć, zwłaszcza śmierć tragiczna, jednoczy ludzi, zaciera różnice, usuwa w niepamięć antagonizmy. Bo tego wymaga szacunek dla zmarłego. Jednak ta smutna atmosfera nie przełamała wzajemnej niechęci między prezydentem Kaczyńskim a byłym prezydentem Wałęsą. Obaj panowie nie podali sobie dłoni na znak pokoju. Źle to świadczy o nich jako ludziach i politykach.

Profesor Geremek został pochowany z honorami wojskowymi w Al. Zasłużonych na Powązkach. Nad trumną
wszyscy zwolennicy i przeciwnicy poglądów profesora zgodnie podkreślali jego znaczenie w życiu politycznym, wspominali zasługi i walkę o prawdziwie wolną Polskę. Był jednak ktoś dla kogo ten pogrzeb stał się okazją do publicznego rozprawienia się z przeciwnikami politycznymi. To Adamowi Michnikowi zabrakło zwykłej ludzkiej godności. To on nad trumną profesora rozliczał przeszłość, z agresją i bez skrupułów rzucał oskarżenia, zakłócał spokój i powagę chwili. Michnik wykorzystał pogrzeb do przedstawienia zgromadzonym żałobnikom swoich poglądów pełnych nienawiści, zaciekłości i prowokacji. Zapomniał, że to nie czas ani miejsce na takie wywody.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Najsmutniejsze jest dla mnie jest wystąpienie Abp.Gocłowskiego przy "koronnym"świadku Prałacie Jankowskim /jak na załączonym zdjęciu/.
Przytoczę tylko dla przypomnienia kilka faktów;
Prałat Jankowski był kapelanem Stoczniowców i "Solidarności' i w najtrudniejszych dla Polski czasach w walce o niepodległość i szedl /m.inn. z Michnikiem/ w pierwszym szeregu. W tym czasie jego bezpośrednim przełożonym był A. Gocłowski, który będąc zwierzchnikiem co najmniej kilkuset kościołów na Pomorzu szczególnie upodobał sobie koścół św. "Brygidy " w Gdansku / gdzie gospodarzem był Prałat Jankowski/ do niezliczonej ilości wystąpień z kazaniami w których /jak się póżniej okazało/ prawdziwą jego intencja było pomniejszanie, minimalizowanie, i w najprzeróżniejszy sposob neutralizowanie roli Ks. Jankowskiego w jego walce o niepodległą Polskę. "Ukoronowaniem" działalności A. Gocłowskiego jest to , iż w końcu udało mu się usunąć Prałata z jego własnej Parafii ; a przynajmniej jako jego przełożony to wszystko oficjalnie firmował.Tak więc wykonał robotę jakiej nie powstydził by się najlepszy agent SB. Hamował rownież w bardzo skuteczny sposób awans Ks. Jankowskiego w hierarchii Kościoła. Na marginesie trzeba wspomnieć iż władze SB w 1984 długo zastanawiały się kto jest dla władz PRL bardziej niebezpieczny; Ks Popiełuszko czy Jankowski; wybór padł na Ks. Popiełuszkę, tak ze przypadek sprawił iż Prałat do dziś żyje.
Tak więc prawie za cud można uznać, iż Prałat Jankowski może dziś ponownie odprawiać w w Parafii Sw.Brygidy w Gdańsku.
Szkoda tylko, iż Abp. Gocłowski przejdzie do historii jako "pogromca" Kapelana "Solidarności, który zamiast go w walce o niepodległą Polskę wspierać /a przynajmniej nie przeszkadzać/ wystawiał Go w najtrudniejszych chwilach na większe zagrożenie.
Wydaje się też iż w kontekscie przytoczonych tu faktów dyskusje na temat Michnika /który przecież ma też zasługi w tej samej sprawie co Ks. Jankowski/ można uznać za akademickie rozważania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

incipit, myślę, że przesadzasz. Był czas, że miał wiele racji, ale teraz jest "bankrutem". Ossad ma racje. To nie ten Michnik, nie te słowa, nie te zachowania.Moralny a przede wszystkim polityczny bankrut.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Michnik jest już bankrutem. Roztrwonił to, co miał dane.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.07.2008 10:41

Niektórym każda wypowiedź Michnika stoi kością w gardle niezależnie co i gdzie by powiedział.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, dziękuję , wzajemnie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję. Szkoda, że temat spadł z pierwszej strony.
bo jest bardzo wartościowy, łącznie z linkami, właśnie.
Miłego wieczoru

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, pozdrawiam Ciebie, słoneczne Alpy i cudowną Szwajcarię

Komentarz został ukrytyrozwiń

przepraszam za literówki,
A za linki to i ja dziękują. Z przyjemnością przeczytałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wienia, Asen
cieszę się, że wzieliście to z przymrużeniem oka., tak jak miało być . interpretację.
niestety , kiedyś zawodowo uczyłam sięą odczytywania każdego słowa, i treści w nim zawratej.
Bardzo mi się to przydało gdy musiałam tłumaczyć jednocześnie w trzech językach, a bywało i w czterech, Nawet nie macie pojęcia jakie to ważne zrozumieć dobrze każde słowo i sens dwóch słów i jeszcze wyjaśnić co one znacza w innm języku,
Stąd moja ostrożność. Może nadostrżność.
Ja nie napisałabym, ani " w wolnej chwili"
bo to mógł ewnetualnie napisać Asen w propozcji linków.

Ani też, że mój korespondent musi czekać na odpowiedz , skoro przecież mu właśnie odpowiadam.

Tak samo jak nie nie logiczynm jest mówić o szacunku dla rozmowców , twierdząc linijkę wyżej , że ich dyskuja robi na mnie wrażenie bełkotu.
To tyle
pozdrawiam z Alp słonecznych
Barb.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Asen, a ja zawsze chętnie skorzystam z linków przesłanych przez Ciebie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.