Facebook Google+ Twitter

Komu zależy na walce z korupcją?

Od "komuny" aż do dziś wszystkie ekipy rządzące nie dostrzegły lub nie chciały dostrzec pewnego kuriozum. Art. 296a K-K, paragraf 1 i 2 traktują dokładnie tak samo "łapówkobiorcę", jak i "łapówkodawcę". W takim razie obaj sprawcy czynu zabronionego, jadą na tym samym wózku.

Jak ludzie zachowują się w takiej sytuacji, jaki mają nadrzędny interes - jest wszystkim dobrze znane. Od razu widać, że te wszelkie akcje "brygad Tygrysa", czy to od Ziobry, czy od Pitery, czy od następnego "zwalczacza" korupcji można o "kant roztrzaskać". Czy to są tacy sami przestępcy? Nie! Łapówkobiorca ponadto, popełnia przestępstwo podatkowe, łapówkodawca - nie zawsze. Mógł np. załatwić sobie, po normalnej cenie, działkę z widokiem na morze.

Nie wiem, czy złamanie przysięgi jest rozpatrywane w kategorii karnej, czy tylko moralnej, ale wiem, że łapówkobiorca, często, dopuszcza się tego. Ponadto, łapówkobiorca popełnia czyn antypaństwowy - naraża państwo na utratę wiarygodności w oczach obywateli. Działanie antypaństwowe, w niektórych ustrojach, karane jest nawet śmiercią. W RP, jak widać, pozostaje bezkarne.

Według amerykańskiego KK, gdzie kary są sumowane, łapówkobiorca otrzymałby znacznie, ale to znacznie wyższą karę od łapówkodawcy. Wygląda na to, że kolejne ekipy utrzymują ten przepis z myślą o sobie i swoich przyjaciołach. Różnica w szkodliwości czynu, między obiema stronami, biorącymi udział w tym procederze, jest tak duża, że cała sprawa wydaje się bardzo podejrzana.

Czy Pan, ministrze Gowin, ma zamiar pozostawić ten przepis w niezmienionej formie? Jeśli tak, to w imię czego?


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.