Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3455 miejsce

Komunikacja niewerbalna w życiu codziennym

Wielu specjalistów, zajmujących się badaniem przekazywanych przez nas informacji, uważa, że komunikacja niewerbalna stanowi ponad 50 proc. komunikatu, który przekazujemy w interakcji osobie, z którą rozmawiamy.

Każdego dnia załatwiamy wiele spraw, chodzimy do pracy, czy w końcu robimy zakupy w sklepie. Przysłowie „jak cię widzą tak cię piszą” już od dawna jest bardzo aktualne i dla wielu osób stało się drugą rzeczywistością. Pewnie każdy z nas oglądał film „maska” z Jim'em Carrey'em. Tytułowy bohater (filmowy Stanley Ipkiss) dysponował dwoma rodzajami prezencji. Pierwszą z nich była rola agenta bankowego, który prowadził nudne życie i spał w pidżamie. Komunikacja niewerbalna w drugim wcieleniu była zaprzeczeniem pierwszej postaci. Prowadził hulaszcze i rozrywkowe życie, podrywając przy tym najpiękniejszą modelkę i tancerkę Cameron Diaz (filmowa Tina Carley).

Powracając jednak do tematu przewodniego artykułu, warto się przez chwilę zastanowić jakie korzyści każdego dnia daje nam odpowiednia prezencja. Otóż komunikacja niewerbalna w odpowiedni sposób zaprezentowana, jest kluczowym czynnikiem wpływającym na nasze lepsze i dostatniejsze życie. Większość z nas wie, że idąc elegancko ubranym do restauracji zostaniemy bardzo dobrze obsłużenie przez kelnera. My oczywiście za te jego starania powinniśmy zostawić tak zwanego „tipa” - czyli napiwek. Jednak może się zdarzyć tak, że nie przyjdziemy ubrani należycie wtedy też możemy zostać potraktowani nieco mniej szarmancko. Tu właśnie kluczową rolę odgrywa komunikacja oraz mowa ciała, którą zaprezentujemy.

Podobna sytuacja może wyglądać na rozmowie kwalifikacyjnej w sprawie pracy. Zawsze lepiej jest ubrać się nieco lepiej niż zwykle i być przed kilkanaście minut wcześniej niż rozmowa była umówiona. Zawsze przecież coś może się wydarzyć. Jeżeli już i tak wiesz, że się spóźnisz to nie biegnij by jak najszybciej zdążyć na i tak już spóźnione spotkanie. Mimo, iż na zewnątrz temperatura jest optymalna to wewnątrz budynku może „chodzić klimatyzacja” bądź może być ona popsuta, a w biurze może panować upał. Wtedy też Twoje ciało zacznie się pocić.

Komunikacja niewerbalna jest pojęciem bardzo szerokim, dlatego wyjaśnimy jej specyfikację, mianowicie komunikacja niewerbalna to mowa ciała, czasu i przestrzeni. Sama mowa ciała nazywana jest kinezą. Portal http://www.komunikacjaniewerbalna.com.pl/ jasno precyzuje co wchodzi w skład mowy ciała. Mianowicie mowa ciała zawiera w sobie: gesty, ekspresje mimiczne, postawę ciała, dotyk, zapach, strefy dystansu oraz kontakt wzrokowy. Nasz wygląd, czyli rzeczy ubrania i inne dodatki, które zakładamy to już komunikacja niewerbalna, która tworzy całość razem ze wspomnianą mową czasu i przestrzeni.


Wspomnieliśmy o komunikacji niewerbalnej w aspekcie codziennych spraw, jednak nie dla wszystkich rozmowa z obcokrajowcami w j. angielskim nie jest codziennością. Jeżeli ktoś z nas miał taką możliwość to na pewno zauważył, że gesty stają się bardzo pomocnicze. Zwłaszcza, gdy nie możemy sobie przypomnieć jakiegoś słówka. Próbujemy wtedy wykonać jakieś drobne gesty.

Coraz więcej Polaków uczy się języka angielskiego, który stał się językiem uniwersalny. W większości hotelach na całym świecie można się porozumiewać w tym języku. Oznacz to, że czy jesteśmy w Toki, Johannesburgu, Waszyngtonie, czy w Warszawie językiem w którym można się porozumiewać stał się angielski. Niektórzy naukowcy starali się udowodnić, że naszym wrodzonym językiem jest właśnie mowa ciała. Pewien recepcjonista hotelowy z którym przeprowadziłem wywiad , który udostępniłem na portalu: http://www.komunikacjaniewerbalna.com.pl/strona-glowna/gesty/ odnośnie komunikacji niewerbalnej – gesty, powiedział mi, że większość gości hotelowych, którym językiem wyuczonym, a nie nabytym jest angielski, bardzo często wykorzystują pomocniczo gesty by w ten sposób niwelować braki Językowe. Uważają oni, że gesty mogą zastępować słowa. Przekształca się to jednak w swoistego rodzaju kalambury. Niektórzy naukowcy wśród których był między innymi angielski specjalista w dziedzinie nauk przyrodniczych – Charles Darwin, uważali i uważają, że to właśnie gesty są naszym wrodzonym językiem.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Darek
  • Darek
  • 24.03.2012 23:27

Mike mnie zaskoczyłeś ,Roland Drmla .Mało jest ludzi świadomych jak nimi perfidnie manipulują .Później wypowiadają się autorytatywnie sądząc , że to są ich własne przemyślenia czy odczucia .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Www.komunikacjaniewerbalna.com.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam moj nowy serwis internetowy poświęcony tylko i wyłącznie tematyce komunikacji niewerbalnej. A oto adres strony: www.komunikacjaniewerbalna.com.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby każdy znał się na komunikacji niewerbalnej to może nie byłoby kłamstwa. Kto wie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.