Facebook Google+ Twitter

Komunikat Końcowy I Wiecu Rodzimowierczego

W dniach 24 - 25 sierpnia b.r. w Łodzi odbył się I Wiec Rodzimowierczy w Polsce. Zjazd rozpoczął się ceremonią złożenia ofiary Bogom i Boginiom Słowiańskim, w trakcie której zebrani modlili się o pomyślność obrad.

Logo zjazdu. / Fot. Ratomir WilkowskiW zgromadzeniu wzięły udział:

Grupa WiD
Pagan Federation International
Rodzimy Kościół Polski
Stowarzyszenie „Gontyna”
Stowarzyszenie „Żertwa”
Związek Wyznaniowy „Rodzima Wiara”

Program zjazdu. / Fot. Ratomir WilkowskiW trakcie posiedzeń dyskutowano m.in. o funkcjonowaniu rosnącej liczby rodzimowierców w społeczeństwie polskim, objawach dyskryminacji i nietolerancji ze strony innych związków wyznaniowych, a także coraz liczniejszych w naszym kraju przypadkach podważania wolności sumienia i wyznania. Szczególną uwagę zebrani poświęcili zagrożeniom demokracji w Polsce, wynikającym z naruszania przez organy państwowe konstytucyjnego obowiązku równego traktowania wszystkich wyznań. Ponadto w ramach zjazdu odbył się cykl wykładów dotyczących sytuacji polskiego rodzimowierstwa, a także archeologii, etnografii oraz sztuki.

Gośćmi specjalnymi byli Witold Jabłoński i Konrad Lewandowski pisarze poruszający w swej twórczości wątki rodzimowiercze. Podkreślono konieczność współpracy na rzecz rozwoju rodzimowierczego pisma „Gniazdo”.

Zgromadzeniu towarzyszyła przyjazna atmosfera, a zebrani wyrazili wolę cyklicznego kontynuowania spotkań, jak również gotowość współpracy rodzimowierczych stowarzyszeń i związków wyznaniowych przy realizacji wspólnych celów, np. ochrony zabytków i miejsc kultu.

mat. organizatorów


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.