Facebook Google+ Twitter

Komunikat: Państwo pomoże poszkodowanym przez nawałnice

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-08-18 17:15

Pomoc dla poszkodowanych w wyniku nawałnic. Komunikat Wydziału Komunikacji i Promocji MSWiA. Komunikat podesłała nam nasza Autorka Magda Grabowska.

W trybie nagłym została przygotowywana nowelizacja Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 2008 r. ws. wykazu gmin, miejscowości na terenie których można stosować ustawę z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. (Dz. U. Nr 84, poz.906).

Odbudowa budynków mieszkalnych

W budżecie państwa zostały zabezpieczone środki na pokrycie powstałych szkód w budynkach mieszkalnych. Aktualnie, po pierwszych weryfikacjach strat, przeprowadzonych przez służby wojewodów oraz nadzór budowlany, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomił na ten cel z rezerwy celowej ponad 25 mln zł.

Wpłynęły już wnioski od Wojewodów: Łódzkiego – 3,43 mln zł., Opolskiego – 10,9 mln zł., Śląskiego – 10,74 mln zł. Po wpłynięciu kolejnych wniosków będą uruchamiane następne środki. Wojewodowie skierowali apel do firm ubezpieczeniowych o maksymalne uproszczenie procedur i przyspieszenie terminu wypłat odszkodowań.

Zasiłki celowe dla poszkodowanych rodzin

Wojewodowie zwrócili się do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o wypłatę zasiłków celowych dla poszkodowanych osób i rodzin. Liczba rodzin zostanie określona do czwartku 21.08. br. Na ten cel Rząd wstępnie zabezpieczył kwotę 5 mln zł, która zostanie przeznaczona na sfinansowanie najpilniejszych potrzeb życiowych poszkodowanych rodzin. Pomoc jest udzielna na zasadach wynikających z ustawy o pomocy społecznej i jest przeznaczona dla rodzin lub osób, które poniosły straty w gospodarstwach domowych i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych, w tym dokonać remontu lub odbudowy w oparciu o posiadane środki własne.

Minister Rolnictwa przygotuje projekt finansowania pomocy dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w wyniku trąby powietrznej.

Odbudowa infrastruktury komunalnej

Uruchomiona jest linia tanich preferencyjnych kredytów dla poszkodowanych, na odbudowę i remonty infrastruktury mieszkaniowej i gospodarczej. Różnice między realnym oprocentowaniem a spłacanym przez kredytobiorcę pokrywa skarb państwa.

Jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać, z rezerwy celowej budżetu państwa zapisanej na przeciwdziałanie i usuwanie klęsk żywiołowych, dotacje celowe.

Dotacje udzielane są na konkretne zadanie, określone we wniosku skierowanym do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warunkiem uruchomienia pomocy na odbudowę infrastruktury komunalnej jest złożenie aplikacji, zgodnie z maksymalnie uproszczonymi zasadami i procedurami, dostępnymi na stronach internetowych MSWiA.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.