Facebook Google+ Twitter

Komunikaty o potencjalnych zagrożeniach i klęskach żywiołowych na ekranach telewizorów

Informacje o nadchodzących burzach, trąbach powietrznych czy zagrożeniach powodziowych od 2015 roku będzie można zobaczyć na ekranach telewizorów, dzięki alarmowej aplikacji "Regionalny System Ostrzegania".

 / Fot. By Daphne Zaras.Runningonbrains at en.wikipedia [Public domain], from Wikimedia CommonsRegionalny System Ostrzegania (RSO) to usługa, która umożliwia powiadamianie społeczeństwa o lokalnych zagrożeniach np. nadchodzących burzach, trąbach powietrznych czy zagrożeniach powodziowych. Ostrzeżenia obejmują cztery kategorie tematyczne: ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne i stan wód. W części dedykowanej kierowcom, aplikacja zawierać będzie aktualne informacje drogowe, a nawet poradniki, jak postępować w sytuacjach kryzysowych.

Zobacz także: Pendolino pojedzie 200 km/h na odcinku 80 kilometrów? Na wielu odcinkach pomknie 20 km/h

W przyszłości, osoby, które zgłoszą swój numer telefonu do baz wojewódzkich centrów zarządzania kryzysowego, o zbliżającym się zagrożeniu otrzymają powiadomienie SMS. Kolejnym etapem rozwoju RSO ma być wyświetlanie informacji, nawet gdy telewizor będzie wyłączony.

RSO jest już dostępny m.in. w naziemnej telewizji cyfrowej. Dostępna jest także bezpłatna aplikacja w telefonach komórkowych, jednak jest to tylko wersja testowa - donosi interia.pl.

System RSO zostanie uruchomiony ma mocy umowy podpisanej przez ministra Andrzeja Halickiego i prezesa TVP Juliusza Brauna. Od początku roku system będzie wykorzystywany w TVP Regionalnej, a sześć miesięcy później, od 1 lipca obejmie wszystkie kanały TVP. Warunkiem odbioru informacji jest włączenie w telewizorach lub dekoderach funkcji wyświetlania napisów DVB-T lub posiadanie odbiornika z funkcją HbbTV (telewizja hybrydowa).

Zobacz także: Lądownik Philae dotarł na kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Zobacz jak duży jest ten obiekt

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.