Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13202 miejsce

Końca kłopotów z remontem bytomskiej pływalni nie widać

Z początkiem lipca informowaliśmy o trudnościach ze znalezieniem producenta cegły klinkierowej, a teraz wystąpiły problemy ze świetlikami dachowymi pływalni miejskiej.

Zwieńczeniem I etapu remontu bytomskiej pływalni, obiektu zabytkowego, miało być przykrycie dachem. Jednakże świetliki znajdujące się w dachu nie spełniają wymogów przeciwpożarowych.

Południowa elewacja budynku na którą poszukiwano producenta cegły klinkierowej. Piotr A. Jeleń / Fot. Piotr A. JeleńRozwiązanie zaproponowane przez firmę Pracownia Konserwacji Zabytków "Arkona" z Krakowa zostało zaakceptowane przez rzeczoznawcę ds. przeciwpożarowych. Lecz po paru miesiącach tenże rzeczoznawca zmienił swoją decyzję. A co było powodem zmiany uprzednio wydanej decyzji? Jak informuje Andrzej Kijanka, dyrektor bytomskiego OSiR-u: "Jeden z pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytomiu kontrolując dostarczane nam ekspertyzy, doszedł do wniosku, że projekt został źle zaopiniowany przez rzeczoznawcę. Od tego momentu rozpoczęło się szacowanie dodatkowych kosztów remontu i poszukiwanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych, które umożliwiłyby dostosowanie budynku basenu do wymagań przeciwpożarowych."

Świetliki dachowe bytomskiej pływalni zajmują więcej niż 25% powierzchni dachowej i w przypadku pożaru muszą wytrzymać co najmniej 30 minut, zanim ogień wydostanie się na zewnątrz. Pytany o zaistniałą sytuację dyrektor OSiR-u tłumaczy, że albo projektant zmniejszy powierzchnię świetlików, albo wykonawca zapewni odpowiednią ich klasę ogniową, albo trzeba będzie zastosować inne rozwiązanie pozwalające m.in. na odpowiednie oddymianie hali basenu.Końca modernizacji nie widać, a w zasadzie nie należy się go rychło spodziewać. Fot. Piotr A. Jeleń / Fot. Piotr A. Jeleń

Zabytkowy prysznic rzymski w łaźni. Fot. Piotr A. Jeleń / Fot. Piotr A. JeleńA to dodatkowe koszty i czas, który niemiłosiernie ucieka, a w modernizowanej pływalni ciągle coś zaskakuje. Najpierw skorodowana konstrukcja dachowa, następnie filary okienne, później niezabezpieczenie obiektu przed majowymi ulewami, wskutek czego zostały zalane sufity, ściany oraz instalacja elektryczna. Ostatnią bolączką okazało się znalezienie producenta odpowiedniej cegły klinkierowej na elewację budynku ( materiał:http://www.wiadomosci24.pl/artykul/bytom_sa_pieniadze_na_remont_plywalni_147650.html, a wszystko to w atmosferze waśni i sporów radnych, co do celowości remontu pływalni, jak i kosztów.

Pocieszającym może być fakt, iż w tym tygodniu poznamy wykonawcę III etapu ( najbardziej kosztownego, około 10 mln. złotych) modernizacji pływalni. Będzie on obejmował montaż nowego systemu uzdatniania wody i jej filtrowania oraz nowej instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Piotrze w mojej kochanej Warszawie na okres letni zamykają baseny- remont okresowy. Inna wielka inwestycja baseny na Szczęśliwicach ślimaczy się jak u Pana.Może oddadzą w sierpniu czyli po ptakach. O to Polska włąsnie i jej Samorządy.Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak znam życie, to niestety jeszcze coś wyskoczy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

... oby już nic więcej nas nie zaskoczyło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.