Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7084 miejsce

Konceptualna książka artystyczna - Diany Pignard

Książki artystyczne to samodzielne konceptualne dzieła sztuki, a najważniejszą ich cechą jest unikalność. Niosą przesłanie literackie podobnie jak niosą je tradycyjne książki, po przez sferę plastyczną połączoną ze sferą werbalną.

Diana Pignard i jej konceptualna książka Nasza rzeczywistość sprawia iż książki papierowe powoli zamieniają się w czytniki cyfrowe. Coraz to więcej powstaje bibliotek wirtualnych. Czasem wydaje się, że w przyszłości nastąpi zmierzch szeleszczących kartek. Lecz w Wikipedii książka nadal ma tradycyjną definicję: "Książka jest dokumentem piśmienniczym, zapisem myśli ludzkiej, raczej obszernym, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym".
Czym jest natomiast książka artystyczna? Jest niepowtarzalnym dziełem sztuki, unikatową edycją, stanowiącą cząstkę duszy twórcy. Książka może być wykonana z różnych materiałów, łączących sferę werbalną zawartości książki z oprawą i sferą plastyczną.

Takie właśnie książki artystyczne tworzy artystka Diana Pignard - Francuzka z polskimi korzeniami. Artystka świetnie mówi po polsku, lecz pisze w języku francuskim, jest doktorem lingwistyki i semiologii, absolwentką paryskiej Sorbony. Diana Pignard jest aktywnym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie, z siedzibą w Paryżu. Stworzyła trzy książki artystyczne i już ma w swych planach nowe koncepty. Każda z nich jest unikatem, została zrobiona ręcznie i jest jedynym egzemplarzem na świecie. Diana Pignard po raz pierwszy zaprezentowała swoją książkę w 2003 roku w Paryskim Salonie Jesiennym ( Salon d’Automne) w sekcji książki artystycznej. Brała udział w wielu wystawach we Francji, w Polsce i w Norwegii. W Polsce prezentowała swoje ostatnie dwie książki dwukrotnie na WTK w Warszawie. Jej książki artystyczne znajdują się u kolekcjonerów, bibliofilów w Norwegii i Francji.

Książka Diany Pignard - Visions III (Wizje III). / Fot. Isabella DegenOstatnia książka nosi tytuł Wizje III (Visions III), składa się z wierszy i grafik poetyckich autorki, które wspólnie przenikają się i stanowią jedną całość. Podczas pisania wierszy i rysowania inspiruje się muzyką, jej rytmy czuje się w obrazach i w liryce. Książka przedstawia pracę z emocjami, autorka prezentuje je w metaforach i w liniach, wyrażając poetycko i graficznie. W grafikach dynamiczne linie, przeplatają się z delikatną kaligrafią, dając wyraz uzupełniania się na wielu płaszczyznach. Strony książki, ciężkie dachówki (łupki bazaltowe) współdziałają z lekką linią grafiki. Dachówki stanowią bazę książki i powiązane są zwykłym sznurem, ale oprócz tego mają też swoją wartość historyczną, bo pochodzą z XIX wieku.

Książka ta jest jedną wielką opowieścią o intymności człowieka o jego odczuciach i asocjacji uczuć przedstawionych na rysunkach pod postacią symboli takich jak: oko, powieka, śnieg, deszcz, księżyc. Autorka medytuje nad intymnością zmysłu wzroku. Pokazuje, że powieką oka, jej ruchem, można wiele wyrazić, podobnie wiele jak słowem. Powieka to główny motyw Wizji III. W rysunkach i słowach wyraża nasze reakcje jak odbiór światła, lub po przez zamknięcie powieki w czasie snu następuje wyciszenie organizmu. Rysunki przekazują różne wizje, ślad, echo, światło, wszystko to przenika się wzajemnie i wgłębia się w obraz, odbijając się jak w wodzie, stanowią sekrety wyrazu artystycznego autorki.
Wizje III Diany Pignard to kontemplacja przemijania, powrót do natury, wsłuchiwanie się w dźwięki przyrody, w szum deszczu, w kroki przechodnia a przede wszystkim nadsłuchiwanie powracającego echa naszej planety Ziemi.

Visions III / Fot. Isabella DegenVisions III / Fot. Isabella DegenVisions III / Fot. Isabella DegenWybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Bardzo interesujący zamysł:) Rarytas dla bibliofilów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaka różnorodność i odmienność, że tak powiem ludzkiej natury?! Przedstawiłaś nam ciekawego Człowieka. Dzięki.
Nie lubię się powtarzać, dlatego powiem, że lubię czytać twoje recenzje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sympatyczne ciepłe wiersze i ciekawe ilustracje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzeju, też uważam podobnie jak ty, że swoje głębokie doświadczenia należy uwiecznić artystycznie a jak wiemy, można w rysunku, w słowie, w książce, w rzeźbie. Tylko ważny jest koncept i jego realizacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na HAW w Hamburgu powstaje wiele podobnych pomysłów. Każdy z młodych ilustratorów, ilustratorek chce wydać własną książkę; w dobie internetu nie jest to niemożliwe!

Pomysł Diany Pignard jest bardzo oryginalny. Kiedy byłem uczniem na HAW w Hamburgu, i robiłem medytacje - bardzo pragnąłem uwiecznić te intymne doświadczenia wewnętrzne albo na kamieniu -w litografii, albo na płytce cynkowej / Radierung. W końcu ostał się rysunek aktu w malarstwie :)

Zyczę młodej adeptce sztuki, ażeby wytrwała jak najdłużej w swoich zamierzeniach, a może nawet obok textu w języku francuskim, umieści także text w języku polskim ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.