Facebook Google+ Twitter

Koncern BP pompuje ropę za pomocą cienkiej rury

Czy Zatoka Meksykańska zdoła przetrwać wraz ze swoją fauną i florą? Czy wreszcie uda się powstrzymać wyciek ropy?

Zatoka Meksykańska / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:GulfofMexico3D.pngPonad trzy tygodnie po wybuchu platformy wiertniczej "Deepwater Horizon", po raz pierwszy udało się, jak twierdzi koncern BP, wydobyć ropę i gaz przy zastosowaniu długiej rury. "Będziemy próbowali pozyskać w miarę możliwości jak najwięcej ropy" - powiedział wiceszef BP Kent Wells w stanie Houston. Rząd USA powściągliwie zareagował na te doniesienia.

Wells nie może powiedzieć ile ropy i gazu można wydobyć przy zastosowaniu tej metody. "W tej chwili nie wiemy ile procent to może być" - powiedział. Z informacji BP wiadomo, że przez rurę o długości ponad półtora kilometra i grubości dziesięciu centymetrów przepompowano ropę i gaz na statek "Discoverer Enterprise", gdzie gaz został w sposób kontrolowany spalony.

Firma BP musiała w międzyczasie przerwać akcję, ponieważ rura zmieniła swoje położenie, co według koncernu nie jest niczym nadzwyczajnym, gdyż prace na tak dużej głębokości są bardzo trudne. Technikom zatrudnionym w tej firmie udało się przywrócić właściwe położenie rury.
Sekretarz bezpieczeństwa krajowego Janet Napolitano wyjaśniła w Waszyngtonie: "Ta technika nie rozwiązuje problemu, i nie ma pewności, jak dalece może okazać się skuteczną."

Działania pracowników BP będą pod obserwacją. Naukowcy pracują dalej nad nowymi strategiami i technikami, które mogą zatrzymać wypływ ropy naftowej. Podczas weekendu firma zastosowała odpowiednie substancje, które mają spowodować biodegradację ropy. Specjaliści chcą zaczopować większy otwór za pomocą gumy i włóknistych odpadów, a następnie ją zabetonować. Koncern BP ma nadzieję, że te rozwiązania przyczynią się do zmniejszenia wycieku ropy.

Źródło: de.news.yahoo.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

W ciągu tych tygodni wyciekły do zatoki ogromne ilości ropy. Skażenie środowiska i straty ludności są ogromne i będą wpływać przez lata na tamtejsze realia. Myślę, że wiele oczu przypatruje się temu, co się dzieje w zatoce. Bardzo różnych oczu ... Opracowanie skutecznej i szybkiej metody naprawy sytuacji jest bardzo istotne z punktu widzenia globalnej strategi i bezpieczeństwa nie tylko USA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze, że nie lekceważą problemu i wzięli się ostro za jego rozwiązywanie. Ja nawet ostatnio tankowałem swój pojazd w BP.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.05.2010 17:49

Jeszcze długo potrwa zanim zakleją wyciek ropy, ale nie rokuje to nadziei dla przetrwania fauny i flory w skażonych regionach. Poza tym ktoś za to musi zapłacić, któż jak nie my użytkownicy. Baryłka ropy w górę, a my w kieszeni kolejną dziurę, tylko, że budżetu domowego....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.