Facebook Google+ Twitter

Koncern kosmetyczny wydrukuje skórę. Koniec testów na zwierzętach?

Rewolucja, którą zapoczątkowały drukarki 3D zatacza coraz szersze kręgi. To już nie tylko produkcja małych przedmiotów, drukować można samochody, budynki, a nawet... ludzkie organy.

https://flic.kr/p/9L863i / Fot. Saint Louis University Madrid/CC BY ND 2.0Francuski L'Oreal już wkrótce może położyć kres testowaniu kosmetyków na zwierzętach. Niedawno zawarł porozumienie z firmą Organovo, zajmującą się bioinżynierią. Celem współpracy jest możliwość "drukowania" skóry, która swoimi właściwościami będzie przypominać ludzką. Ma zastąpić dotychczasowe, mniej wydajne i bardziej kosztowne techniki.

Koncern L'Oreal rozpoczął wytwarzanie skóry już w latach 80. ubiegłego wieku. Proces polega na pobraniu niewielkiego wycinka skóry od dawcy, pocięciu go na małe kawałki i umieszczenie w środowisku zapewniającym komórkom niezbędne warunki. Wzrost fragmentów zajmuje ok. tygodnia. Obecnie firma wytwarza 100 tys. fragmentów rocznie. Wyhodowana w ten sposób skóra może zostać wykorzystana nie tylko do badań ale także do przeszczepów, np. dla osób z głębokimi poparzeniami.

Czytaj także: W Chinach powstaje szklany most. Będzie miał 430 metrów długości. Przejdą po nim tylko odważni turyści


Biodruk już teraz stosowany jest nie tylko w badaniach ale też medycynie. Wytwarzane w ten sposób są wszczepy poprawiające pracę uszkodzonych organów czy regenerację tkanek. Jak zapewniają naukowcy jest to dopiero początek. Prowadzone są badania nad drukowaniem całych organów np. wątroby. Stanowi to realną szansę dla osób, dla których jedyną nadzieją jest przeszczep.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.