Facebook Google+ Twitter

Koncern naftowy zapłaci 18 mld dolarów za spowodowanie katastrofy w Zatoce Meksykańskiej

18,7 mld dolarów zapłaci koncern BP za szkody związane z wyciekiem ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej. Do katastrofy doszło w kwietniu 2010 roku. Zginęło wówczas 11 osób, a ropa przedostawała się do zatoki przez blisko 3 miesiące. Wyciek spowodowany był eksplozją na platformie wiertniczej Deepwater Horizon.

 / Fot. See page for author [Public domain], via Wikimedia CommonsUgodą opiewającą na 18,7 mld dolarów zakończyły się kilkuletnie batalie sądowe pomiędzy koncernem energetycznym BP oraz rządem Stanów Zjednoczonych związane ze szkodami, jakie wywołał wyciek ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej. BP zgodziło się na wypłatę sumy 18,7 mld dolarów, czyli najwyższej w historii USA kwoty ugody, w której stroną jest jeden podmiot.

O rekompensatę poniesionych strat ubiegało się pięć stanów USA - Floryda, Alabama, Missisipi, Luizjana oraz Teksas. Wysokość kwoty jest również konsekwencją naruszenia Ustawy o ochronie wód oraz roszczeń, które wysunęło 400 instytucji rządowych. - To pomoże naprawić szkody wyrządzone gospodarce, rybołówstwu oraz przyrodzie zatoki, a także przyniesie długofalowe korzyści dla jej przyszłych pokoleń - stwierdziła w oświadczeniu Loretta Lynch, prokurator generalny USA.

Wyciek ropy w Zatoce Meksykańskiej miał miejsce 20 kwietnia 2010 r. i był skutkiem wybuchu na kontrolowanej przez koncern energetyczny BP platformie wiertniczej Deepwater Horizon. W katastrofie zginęło 11 osób, a do wód Zatoki Meksykańskiej przez niecałe trzy miesiące przedostawała się ropa, powodując olbrzymie szkody ekologiczne.
Jak ustalił amerykański sąd w Luizjanie w drugiej fazie procesu dotyczącego wybuchu na platformie, do wód zatoki przedostało się łącznie 3,19 mln baryłek ropy.

Czytaj także: Naukowcy alarmują. Skala wymierania gatunków podobna jest do czasów dinozaurówCNN Newsource/x-news
(aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.