Facebook Google+ Twitter

Koncerny farmaceutyczne zabijają Hindusów?

Pod pretekstem działalności dobroczynnej koncerny farmaceutyczne testują w Indiach leki - pisze dzisiejsza "Gazeta Wyborcza", powołując się na śledztwo dziennikarskie "The Independent".

 / Fot. UNICEF SverigeJak podaje Gazeta Wyborcza, dziennikarskie śledztwo The Independent doprowadziło do zaskakujących odkryć. W Indiach, w ciągu ostatnich sześciu lat przeprowadzono 1,6 tys. badań klinicznych leków, w których wzięło udział ponad 150 tys. ludzi. Badania te zleciły koncerny farmaceutyczne, m.in.
AstraZeneca, Pfizer czy Merck.

Dla wielu biednych i pozbawionych szans na leczenie, udział w badaniach był szansą na powrót do zdrowia. Niestety w efekcie testów 1730 osób zmarło.
Koncerny wybrały Indie na miejsce eksperymentów z kilku powodów. Hindusi poddawani badaniu pochodzą z biednych rejonów, ufają dobrym intencjom lekarzy i kompletnie nie są świadomi swoich podstawowych praw. Dlatego to miejsce stało się poligonem doświadczalnym przed wprowadzaniem nowych leków. Dziennikarze szacują, że na skutek tych działań, w Indiach mogło umrzeć w ostatnich latach 1730 osób.

W biednych rejonach Hindusi nie są informowani, że leki, które otrzymują, nie zostały sprawdzone pod kątem skutków ubocznych. W rzeczywistości, to właśnie mieszkańcy Indii testują medykamenty.

"Dzięki zeznaniom doktora Annady Raia, jednego z lekarzy z tamtejszego szpitala, wiadomo, że wszelkie skutki uboczne testów skrzętnie tuszowano. Ci sami lekarze, którzy namawiali pacjentów na leczenie nowymi medykamentami, «badali» potem przypadki niepożądanych reakcji" - podaje "Gazeta Wyborcza".

Przywołano też historię szczepienia 13-letniej dziewczynki gardasilem, nową szczepionką dostarczoną przez organizację pozarządową PATH. Kilka miesięcy po szczepieniu dziewczynka zasłabła, po czym zmarła w drodze do szpitala. Lekarze stwierdzili, że przyczyną zgonu było samobójstwo.

Źródło:
"Jak króliki doświadczalne", Jacek Pawlicki, "Gazeta Wyborcza" 15 listopada 2011Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.