Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5822 miejsce

Koncert "Fruwajmy z włoską piosenką"

16 sierpnia, w ramach tegorocznego ArtParku, odbył się wieczór włoski, czyli koncert Grażyny Skowron-Matkowskiej oraz zabawa taneczna z zespołem Portodanzesi.

Wieczór włoski / Fot. Weronika TrzeciakO godz. 18 w parku im. E. Rydza-Śmigłego zgromadził się tłum, by posłuchać najpopularniejszych piosenek włoskich Marino Mariniego, Domenico Modugno, Adriano Celentano i innych piosenkarzy z lat 60. i 70. w interpretacji Grażyny Skowron-Matkowskiej - piosenkarki, specjalizującej się w repertuarze francuskim, włoskim, hiszpańskim i amerykańskim. Towarzyszyli Jej przyjaciele z Włoch - Pasquale Perronace i Daniele Masin (gitara, wokal) oraz Aleksandra Young (wokal).

Janusz Tylman / Fot. Weronika TrzeciakWalorem koncertu, zorganizowanego przez Dom Kultury Śródmieście, była muzyka na żywo grana przez zespół w składzie: Janusz Tylman (instrumenty klawiszowe), Joanna Young (skrzypce) i Paweł Wiśniewski (instrumenty perkusyjne).

Sławomira Łozińska / Fot. Weronika TrzeciakW rolę konferansjera wcieliła się Sławomira Łozińska, która nie tylko zapowiadała piosenki, lecz także przybliżała ich historię. - Mam ogromną przyjemność uczestniczyć w koncercie artystki, pieśniarki, interpretatorki niezwykłej. Chociażby dlatego, że fantastycznie śpiewa piosenki włoskie, ale także francuskie. Między innymi znana jest z tego, że pięknie śpiewa całą monografię Edith Piaf, jak również przedstawia jej twórczość, jej życie - zapowiedziała występ Sławomira Łozińska. - Cieszę się przyjaźnią Grażyny i 20-letnim sąsiedztwem. Mieszkamy obok siebie, więc wiem, jak ciężko pracuje, jak pięknie śpiewa i jak kocha to, co robi. Powiedziała mi, że żyje po to, żeby śpiewać i śpiewa po to, żeby żyć - dodała.

Spotkanie z muzyką włoską rozpoczęło się od jednej z najbardziej znanych piosenek - "Volare". Utwór ten skomponował i śpiewał Domenico Modugno, zaś słowa napisał Franco Migliacci. Piosenka zdobyła pierwszą nagrodę na festiwalu w San Remo w 1958 roku. W tłumaczeniu na polski brzmi: Myślałem, że taki sen nie może się powtórzyć. Śniłem tę próbę w błękicie nieba. I po przebudzeniu śnię dalej. W błękicie twoich oczu. I cały świat w nich znika.

Następnie usłyszeliśmy piosenki "Vedrai vedrai" wykonywaną m.in. przez Faridę, "Cuando Cuando Cuando" Tony’ego Renisa oraz "Grande, Grande, Grande" Miny Mazzini. I choć wykonywały je takie legendy, Grażyna Skowron-Matkowska poradziła sobie znakomicie.

Wieczór włoski / Fot. Weronika Trzeciak- A teraz posłuchamy największego przeboju Adriano Celentano, znanego na całym świecie i wykonanego przez wielu na różne sposoby. Pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedających się singli w 1968 roku. Utwór ten, do którego napisał muzykę Paolo Conte do słów Vita Palavicini, stał się w 2006 roku hymnem reprezentacji piłkarskiej Azzurri - Sławomira Łozińska zapowiedziała utwór "Azzurro". Para z publiczności zatańczyła do niego cudowne tango.

Następnie usłyszeliśmy "Un mondo amore" Gianni Morandi, którego nazywano następcą Adriano Celentano. Opowiada o zasadach, jakie obowiązują małych chłopców wobec przyjaciół, a gdy dorosną wobec ukochanej kobiety. Po pierwsze: nie zdradzaj, bo ci ufa. Po drugie: nie rozczaruj, bo wierzy w ciebie. Po trzecie: nie bądź powodem do łez, bo żyje dla ciebie. Po czwarte: nie opuszczaj jej, bo będzie ci jej brakować.

Kolejny utwór "Vorrei che fosse amore" Miny Mazzini, Grażyna zadedykowała ją wszystkim przyjaciołom, którzy ją wspierali i nadal to robią - z życzeniami, aby znaleźli tę wzajemność we wsparciu. Po nim usłyszeliśmy piosenkę z elementami cygańskimi "Io si", opowiadająca o tym, że jak wspomniała Grażyna: ja bym ciebie uszczęśliwiła, ona nie wiadomo. To jest taka zachęta, żeby on pokochał ją, a nie tamtą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Oby więcej było tak wybornych koncertów i relacji z nich!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za miłe słowa :)

Panie Wiesławie, gdyby to był film z tego koncertu, to bym wkleiła. Natomiast Pana link/linki można bez problemu znaleźć na youtube, więc nie ma potrzeby go wklejać ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Isabelo trochę do atmsfery opisanego w artykule koncertu "włoskiego"przybliża ten 40 minutiwy fim z przebojowymi wloskimi piosenkami https://www.youtube.com/watch?v=M6l4KBJuQSo.
Piosenka "Volare" DM w 1958 roki utrzymywala się przez 13 tygodni na czele amerykańskich list przebojów co stworzyło podstawy pod wloski przemysl fonograficzny. "Uskrzydleni' "Volare włosi byli z siebie dumni a kraj rozpoczal się rozwijać. Jak przyjechała do San Remo Anna German też dodała swoje atuty...Lata 60 ye byly okresem wielkiej mody na Wlochy także w USA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna relacja a wieczór jak widać z fotek był wyborny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To artykuł naprawde dopracowany pod każdym względem, brakuje mi w nim okienka youtube na zaproponiwana 42 min selecje wloskich piosenek! Może jednak Autorka przychyli sie do mojej prosby w tej sprawie juz po raz drugi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

CUDOWNY ARTYKUŁ.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra muzyka jest nieśmiertelna: https://www.youtube.com/watch?v=hvkZWhpzmWs

Komentarz został ukrytyrozwiń

O, widać, że pan, panie Wiesiu, oderwał się od Wspaniałego stulecia. Dawno już pan nie pisał, co tam piszczy w powtórkach, a teraz zachwyt Włochami...!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja dziekuję za odpowiedź. Nieczęsto Autorzy to robią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wiesławie, co to jest noc gdt? Dziękuję za uwagę, już poprawiłam. Nie było kamery podczas koncertu, więc nie będzie nagrania. Cieszę się, że sprawiłam Panu radość tym artykułem :)

Pani Małgorzato, dziękuję za miłe słowa :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.