Facebook Google+ Twitter

KONCERT 'GRAFFITI'

  • Aga Wa
  • Data dodania: 2015-10-28 23:29

sobota, 14 listopada 2015 roku, godz. 19, kościół dolny Braci Dominikanów, przy ul. Dominikańskiej 2 w Warszawie. Wstęp wolny.

 / Fot. Jan LipińskiSerdecznie zapraszamy na koncert wokalno-instrumentalny „GRAFFITI”, podczas którego zabrzmią utwory młodych kompozytorów muzyki współczesnej, inspirowane przestrzenią publiczną miasta Warszawy.

W trakcie wieczoru będzie można usłyszeć prawykonania dwóch utworów: „PRELUDIUM” Ignacego Zalewskiego - na perkusję i cztery głosy (2015) oraz „GRAFFITI” * Eunho Changa (kompozytora pochodzenia koreańskiego, na stałe mieszkającego i tworzącego w Polsce) - na dwa chóry, flet i multiperkusję (2015).

W utworze „Preludium”, kompozytor w sposób znakomity łączy brzmienie dwóch najstarszych instrumentów - głosu ludzkiego i perkusji. Dźwięki dużego zestawu perkusyjnego, obejmującego m.in. kotły, tom-tomy, gongi, budują energetykę utworu oraz wchodzą w interakcję z głosami, wzajemnie się uzupełniając.

W dziele „Graffiti”, kompozytor podejmuje próbę wyrażenia gatunku graffiti - przez wypracowanie i zastosowanie specjalnej techniki kompozytorskiej, mającej odzwierciedlenie w formie utworu oraz użyciu współczesnych środków wyrazu w warstwie wokalnej i instrumentalnej utworu. Każda z wielu krótkich części dzieła (jako każdy z osobnych „gestów” tworzących muzyczne graffiti), ma swój odrębny, charakterystyczny rys pod względem rozszerzonych technik wykonawczych. W warstwie wokalnej wykorzystane są jedynie pojedyncze słowa ze znanych warszawskich graffiti, a nawet pojedyncze sylaby, czy głoski. Różne techniki operowania głosem wahają się od agresywnych do subtelnych i obejmują także rap. Warstwa instrumentalna opiera się na różnorodnych efektach dźwiękowych, mających muzycznie zilustrować fenomen powstawania graffiti, jak i jego specyficzną rolę, wpływ na przestrzeń publiczną miasta.

Przed publicznością wystąpi Chór Kameralny Varsoviae Regii Cantores, Żeński Chór Kameralny Sirenes (przyg. Magdalena Gruziel), Leszek Lorent (perkusja), Zuzanna Elster (harfa), Seweryn Zapłatyński (flet). Całością dyrygować będzie Joanna Maluga.

Projekt artystyczny „GRAFFITI”, jest kolejnym dużym projektem muzycznym organizowanym przez Stowarzyszenie „Varsoviae Regii Cantores”. Wcześniejsze koncerty spotkały się z dużym zainteresowaniem i uznaniem warszawskiej publiczności.

* Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" – priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Koncert został wsparty przez Fundusz Popierania Twórczości przy Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS.

Główny organizator:
Stowarzyszenie „Varsoviae Regii Cantores”

Współorganizatorzy koncertu:
Narodowy Instytut Audiowizualny
Dominikanie.pl

Patroni:
Dom Kultury „Kadr”
Presto. Muzyka Film Sztuka.
kulturalnie.waw.pl
radio kampus

Więcej informacji o wydarzeniu:
https://www.facebook.com/VRCchoir
https://www.facebook.com/events/1677922889145390/
www.vrc.art.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.