Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14951 miejsce

Koncert Kayo Nishimizu w Puławach

W sobotę 20 lutego sala widowiskowa Puławskiego Ośrodka Kultury "Dom Chemika" rozbrzmiewała utworami Chopina w wykonaniu Kayo Nishimizu.

 / Fot. Paweł RotmańskiW programie recitalu znalazły się następujące pozycje: Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Scherzo h-moll op. 20, Walc Es-dur op. 18, Polonez As-dur op. 53 oraz Etiuda c-moll op. 10 nr 12 "Rewolucyjna". Recital ten połączony był z wystawą prac plastycznych oraz tekstów dotyczących Fryderyka Chopina, a wszystko to z okazji 200 rocznicy urodzin słynnego pianisty i kompozytora.

 / Fot. Paweł RotmańskiKayo Nishimizu urodziła się w Hyogo w Japonii. Na fortepianie gra od trzeciego roku życia. Pierwsze nauki pobierała u swojej mamy. Od 1987 roku na stałe mieszka w Polsce. Jako solistka występowała w wielu krajach Europy, takich jak Niemcy, Włochy, Francja, Szwajcaria, Portugalia, a także w jej rodzinnym kraju: Osaka, Tokio, Kobe, Kioto i Nagoi.

Od 2004 roku artystka realizuje projekt obejmujący przygotowanie i publiczne wykonanie do 2011 roku wszystkich dzieł Fryderyka Chopina podczas cyklicznych koncertów odbywających się dwa razy w roku - w rocznicę urodzin oraz śmierci kompozytora. Od 2005 roku wykonuje także dodatkowy koncert nocny 17 października o 2.00 (godzina śmierci Chopina).

Na cykl występów, realizowany przy wsparciu Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie, złoży się 230 kompozycji (utwory na fortepian solo, muzyka kameralna, pieśni i utwory na fortepian z orkiestrą). Zwieńczeniem projektu ma być wydanie 16-płytowego albumu zawierającego wszystkie dzieła Fryderyka Chopina w wykonaniu tej artystki.

 / Fot. Paweł RotmańskiW 2005 roku pianistka otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Pruszkowa "Urbs Nova" w kategorii kultura za działalność artystyczną w Pruszkowie ze szczególnym uwzględnieniem wykonania cyklu koncertów fortepianowych "Dzieła wszystkie Fryderyka Chopina".

Kayo Nishimizu jest pianistką, dla której muzyka Fryderyka Chopina jest jednym z głównych nurtów działalności artystycznej. By grać Chopina przyjechała z odległej Japonii do Polski.  / Fot. Paweł RotmańskiO swoim zafascynowaniu muzyką wielkiego kompozytora mówi tak: "Japończycy kochają rzeczy doskonałe, skończone, a sztuka Fryderyka jest doskonała. Uważam, że nie ma i nie było lepszego kompozytora muzyki fortepianowej (...) Jego twórczość jest głęboka, bardzo osobista, nie ma tam ani jednego niepotrzebnego dźwięku".

Pomimo kilku wpadek i pewnych niedociągnięć muzycznych koncert można uznać za udany, nawet jeżeli komuś się nie podobało czas trwania koncertu umożliwił mu szybki powrót do domu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.