Facebook Google+ Twitter

Koncert "Miłosz w Muzyce, Muzyka w Miłoszu" w Mateczniku Mazowsze

Setna rocznica urodzin Czesława Milosza przypadająca w tym roku, stała się okazją do godnego wyróżnienia jednego z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który trwale wpisał się w dwudziestowieczną literaturę polską i światową.

 / Fot. materiały promocyjneW uznaniu dorobku twórczego dla dziedzictwa narodowego i światowego Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2011 ROKIEM MIŁOSZA.

Na uwagę zasługuje projekt koncertu pod tytułem „Miłosz w Muzyce, Muzyka w Miłoszu", który odbędzie się 14 grudnia br, godz. 11 na scenie Matecznika Mazowsze. Koncert adresowany jest do uczniów, pedagogów szkół gimnazjalnych oraz średnich i ma on na celu przybliżenie sylwetki wybitnego literata jego dokonań i twórczości. Ten niezwykły koncert wprowadzi nas w świat poezji pełen metafor i znaczeń odzianych ciepłą, refleksyjną muzyką.

Twórcą aranżacji oraz pomysłodawcą koncertu jest Jacek Telus - muzyk, producent i aranżer, który zainspirowany spuścizną poety zrealizował projekt będący chronologicznym przekrojem twórczej drogi Czesława Miłosza. W programie widowiska usłyszymy dwadzieścia muzycznych interpretacji utworów wielkiego poety, wzbogaconych o prezentacje multimedialne emitowane podczas koncertu.

Czesław Miłosz - poeta, prozaik, eseista, laureat nagrody Nobla i wielu innych prestiżowych nagród literackich, tłumaczony na czterdzieści dwa języki. Doktor honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowy obywatel Litwy i miasta Krakowa.

Urodzony 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach na Litwie. Szkolną i uniwersytecka młodość spędził w Wilnie, gdzie debiutował jako poeta. Po wojnie pracował na placówce dyplomatycznej w USA i we Francji gdzie zwrócił się o azyl polityczny. W roku 1960 wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat wykładał jako profesor na renomowanym uniwersytecie w Berkeley. Do roku 1989 r. publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskim „Kultura" i w Polsce poza cenzurą. Międzynarodowy rozgłos i uznanie w opinii krytyków przyniosła Miłoszowi twórczość poetycka za którą otrzymał nagrodę Nobla w 1980 roku. Jako powieściopisarz zasłynął w świecie powieścią Zdobycie władzy oraz cenioną przez polskich czytelników quasi-autobiograficzną „Doliną Issy".Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

źródło: www.mazowsze.waw.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.