Facebook Google+ Twitter

Koncert „Muzyka na europejskich dworach” w Warszawie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-06-01 20:04

Już 12 czerwca w Muzeum Pałacu w Wilanowie, odbędzie się koncert poświęcony poznawaniu europejskiego dziedzictwa kulturowego poprzez muzykę dawną.

Wydarzenie, jest częścią projektu „Odkryjmy dziedzictwo europejskie w królewskich rezydencjach” dofinansowanego przez Komisję Europejską z programu Kultura 2007-13.

W trakcie koncertu „Muzyka na europejskich dworach” prezentowane będą utwory, które zdobyły sobie już taką popularność, iż można je nazwać „hitami muzyki barokowej Europy”. W programie znajdą się utwory Adama Jarzębskiego, Marcina Mielczewskiego, Jana Joachima Quantz, Antonio Vivaldiego, Jean Rameau, Henry Purcell, Luigi Boccherini. Są to charakterystyczne dzieła muzyczne kompozytorów związanych z różnymi dworami Europy, a prezentowana muzyka była pisana na potrzeby europejskich dworów lub mogła być na nich grana.

Muzyka przenikała świat epoki baroku. Odpowiednia oprawa muzyczna dodawała prestiżu i była integralnym elementem ceremoniału świąt kościelnych, koronacji, ślubów, pochodów, przyjmowania poselstw i karnawału.
W czasie młodzieńczej podróży po Anglii w 1646 r. Jan Sobieski przysłuchiwał się koncertowi kapeli miejskiej z okazji wyboru nowego burmistrza Londynu, a w Oksfordzie w jednej z gospód urządzono dla niego specjalny koncert.

Jan III posiadał nadworną kapelę, w skład której wchodzili muzycy i śpiewacy. Ich występy uświetniały rodzinne i oficjalne uroczystości. Król preferował śpiew i wschodnie pieśni miłosne, a królowa wolała muzykę i zabawy dworskie. Muzyka towarzyszyła królewskiej parze także w trakcie spożywania posiłków. Miłośnikiem teatru i opery był również syn królewskiej pary Aleksander Sobieski, którego nadwornym kompozytorem był Alessandro a potem Domanico Scarlatti.


Koncert w wykonaniu artystów zespołu „Concertino con Chitarra i La Favola” . Podczas koncertu będzie można otrzymać płytę z nagraniami zespołu.
12 czerwca 2011 roku o godz. 19.
Wstęp wolny

Ola Naborczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.