Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11653 miejsce

Koncert "Najpiękniejsze pieśni żydowskie"

28 sierpnia, w ramach tegorocznego ArtParku, odbył się koncert zespołu Magda Brudzińska Klezmer Trio, który zaprezentował najpiękniejsze pieśni żydowskie.

Magda Brudzińska Klezmer Trio / Fot. Weronika TrzeciakO godz. 18 w parku im. E. Rydza-Śmigłego zgromadził się tłum, by posłuchać pieśni żydowskich w wykonaniu zespołu Magda Brudzińska Klezmer Trio. W jego skład wchodzą: Magda Brudzińska (wokal, altówka), Jacek Kopiec (akordeon) i Piotr Południak (kontrabas).

Podczas koncertu, zorganizowanego przez Dom Kultury Śródmieście, najpiękniejsze i najbardziej znane pieśni żydowskie, były śpiewane w jidysz, po polsku i po angielsku przez Magdę Brudzińską. Wokalistka ma niezwykle niską, oryginalną i ciepłą barwę głosu - wprost idealną do tego repertuaru. Warto wspomnieć, że teksty były oryginalne, jednak melodie zostały zaprezentowane w świeżych, pełnych elementów jazzu, klasyki, bluesa i folku aranżacjach.

Magda Brudzińska / Fot. Weronika TrzeciakW rolę konferansjerki wcieliła się również Magda Brudzińska, która śpiewała, grała na altówce i zachęcała do wspólnej zabawy. – Zagraj mi melodię w jidysz. Zagraj melodię z całego serca. Zagraj melodię z całej duszy. Zagraj taką, żeby wszystkie narody, i małe i duże, pamiętały, że pokój i miłość są najważniejsze na świecie - Magda Brudzińska zapowiedziała pierwszą piosenkę - "Szpil".

– Dzień dobry, tudzież dobry wieczór drodzy państwo, a właściwie dzień dobry. I oczywiście bardzo się cieszymy, że przestało padać. Bo jak przyjechaliśmy w to piękne i pełne uroku miejsce, to padało. I pomyśleliśmy sobie, że może was to przestraszyć, ale bardzo się cieszę, że was nie przestraszyło, a do tego przestało padać - powitała publiczność Magda Brudzińska. – Zapraszamy was na wspólną podróż do krainy dźwięku i słowa - melodii żydowskich, melodii aszkenazyjskich, także melodii bałkańskich. Ja będę śpiewać dla państwa głównie w jidysz - jidysz galicyjskim. Jest to język, którym mówiono w Polsce, głównie w rejonach Galicji, także troszeczkę na Litwie. Jest złożony ze staroniemieckiego, polskiego, hebrajskiego i rosyjskiego - dodała.

Magda Brudzińska / Fot. Weronika TrzeciakNastępnie artystka zachęciła do wysłuchania piosenki, która jest jedną z najstarszych w ich repertuarze - "Dire Gelt". Utwór opowiada o tym, jak bardzo jest ciężko, gdy zabraknie nam pieniędzy na czynsz.

– Zbyt mocno cię kocham. Kocham z całego serca, kocham z całej duszy. Kocham nawet wtedy gdy ludzie mówią, że jestem głupia. Kocham wtedy gdy nienawidzę. Kocham i zawsze będę - Magda Brudzińska tymi słowami zapowiedziała stare żydowskie tango "Ich Hob".

Jacek Kopiec / Fot. Weronika TrzeciakNastępnie Magda Brudzińska zaprosiła do tańca weselnego - "Alter Bulgar". Tym razem artystka nie śpiewała, lecz grała pięknie na altówce. Jednak nikt z publiczności nie skusił się do podjęcia wyzwania. – Pięknie państwo tańczyliście - zażartowała na koniec.

– Siedzi chłopiec. Zastanawia się, jak dobrze wybrać dziewczynę. Pyta więc, dziewczyno, czy możesz mi powiedzieć, co rośnie bez deszczu? Co może płakać bez łez? A co może palić bez płomieni? Mój głupi chłopce, odpowiada dziewczyna. Ty nic nie rozumiesz. Kamień może rosnąć bez deszczu. Serce może płakać bez łez. A miłość może palić bez ognia - Magda Brudzińska zapowiedziała piosenkę "Tumbałałajka".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.