Facebook Google+ Twitter

Koncert pieśni do słów K. K. Baczyńskiego w Elblągu [relacja]

Barbara Figurniak i Mateusz Jarosz przenieśli licealistów I LO w Elblągu w świat wyobraźni Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Spektakl muzyczno-poetycki artystów z Krakowa pozwolił odsłonić i wyostrzyć wizje poety spełnionej apokalipsy.

Koncert Barbary Figurniak i Mateusza Jarosza w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Koncert „Pieśni do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego rówieśników” w wykonaniu wokalistki - Barbary Figurniak i twórcy muzyki, kompozytora - Mateusza Jarosza, artystów z Krakowa, zaistniał w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Elblągu w dwudziesty pierwszy dzień października 2014 r. Przybyłych na północ gości przywitała słoneczna aura, ostatnie już znaki złotej, polskiej jesieni, jaka nadała muzycznemu wydarzeniu oprawę dodatkową, niejako symboliczną w odniesieniu do problematyki i nastroju ich spektaklu. Jego zawartością ideową jest bowiem refleksja nad ulotnością ludzkiej egzystencji, zdeterminowanej przez zewnętrzne okoliczności.

Występ artystów z Krakowa w Elblągu był jednym z wielu cyklicznych bezpłatnych koncertów, jakie miały już miejsce Koncert Barbary Figurniak i Mateusza Jarosza w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska w kraju i zagranicą w szkołach, instytucjach kultury od czasu narodzin projektu w 2012 r. Wydarzenie wpisało się w przypadającą w tym roku 70. rocznicę Powstania Warszawskiego, w którym zginął w wieku 23 lat poeta, jakiego szczególnie ukochali twórcy. Rocznicowe okoliczności nie zawężają jednak celu spotkania z twórczością Baczyńskiego za pośrednictwem artystycznej formy. Barbara Figurniak i Mateusz Jarosz zapewniają w swym przekazie, że młody genialny poeta-żołnierz Armii Krajowej pozostawił bogactwo, z którego można stale "czerpać siłę, mądrość i wrażliwość”.

Koncert Barbary Figurniak i Mateusza Jarosza w Elblągu / Fot. Adrianna Adamek-Świechowska Spotkanie z poezją Baczyńskiego zaproponowane przez artystów okazało się cennym wydarzeniem intelektualno-artystycznym, jakie zyskało powszechne uznanie odbiorców. Jedna z uczennic określiła to doświadczenie przeżyciem katharsis. Młodzież miała sposobność poznać sylwetkę swojego rówieśnika sprzed siedemdziesięciu lat przez pryzmat żywego słowa i muzyki, co dobitnie pozwoliło wyakcentować zasadnicze treści największej indywidualności poetyckiej, jaką był autor „Elegii o chłopcu polskim”. Nie bez znaczenia były także osobiste wyznania artystów, opowiadających o swoich wędrówkach śladami poety. Unaoczniały one ścieżki, jakie kształtowały jego wyobraźnię i wyposażały w dojrzałość.

Warstwa wokalno-muzyczna Barbary Figurniak i Mateusza Jarosza stała się nierozerwalną częścią jego słów złożonych w poetyckie frazy. Podkreśliła istotną wymowę tak poszczególnych utworów, jak i całej liryki Baczyńskiego, w jakiej ekspresyjnie wyraża się odwieczna prawda o człowieku i świecie. Stanowiła materię powiązaną ściśle z treścią wierszy, lecz przenosiła w obszary nieobjęte przez wersyfikacyjne granice. Projektowała treści nieznane, niezbadane, pobudzając odbiór intuicyjny i metaforyczny. Wyznaczała zespołem akordów niewyrażalne dyspozycje ludzkiego ducha.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Krzysztofie, dziękujemy wraz z Mateuszem. Kiedy patrzyłam na zamyślone twarze uczniów, a potem uśmiechnięte buzie podczas oklasków, myślałam - jak warto było do nich przyjechać. Spędziliśmy tam pół dnia, wspaniale przyjęci przez dyrekcję, uczniów, panie bibliotekarki, a przede wszystkim Adriannę - organizatorkę tej wspaniałej uroczystości. Słowem PIĘKNIE !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słowa uznania dla wszystkich Was: dla Basi i Mateusza, Adrianny i dla Jej Uczniów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczególnie dziękujemy Adriannie Adamek-Świechowskiej - pomysłodawczyni naszego występu za niezwykłe zaangażowanie i przyjęcie nas w tej piękniej szkole. Jesteśmy pełni podziwu dla młodzieży, która w tak dojrzały sposób odebrała trudny repertuar poetów-powstańców. Dziękujemy im za to. Obcowanie z kulturą wysoką było potrzebne i sprawiło nam wszystkim wiele satysfakcji. Z prawdziwą przyjemnością wysłuchaliśmy dedykowanej nam pieśni do wiersza Juliusza Słowackiego "Rozłączenie". Wracaliśmy do Krakowa z pięknym wspomnieniem serdeczności, jakiej doznaliśmy w Elblągu. Wszystkich bardzo serdecznie pozdrawiamy, a szkole i uczniom życzymy wielu dalszych sukcesów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, Mateuszu, ja zaś w imieniu społeczności I Liceum Ogólnokształcącego serdecznie dziękuję za niezapomniane przeżycia, słowem ogromny wkład w przybliżenie niezwykle ważnej twórczości wyjątkowej osobowości poetyckiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wraz z Basią składamy serdeczne podziękowania za wspaniałą organizację koncertu, a gronu pedagogicznemu I LO w Elblągu za tak ciepłe przyjęcie i burzliwe oklaski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.