Facebook Google+ Twitter

KONCERT RYSZARD WRZASKAŁA

SUKCES MUZYKI RYSZARDA WRZASKALY NAD PACYFIKIEM .Jesterday Today and Tomorrow.

13 lutego (2016), mimo bardzo brzydkiej pogody i natłoku imprez polonijnych, sala teatru w Evergreen Cultural Centre (Coquitlam) zapełniła się po brzegi wierną dobrej muzyce publicznością i niech żałują ci, którzy z różnych względów przegapili koncert poświęcony piosenkom Ryszarda Wrzaskały, dobrze znanego polskiej publiczności kompozytora muzyki poważnej i rozrywkowej oraz autora tekstów do ponad 400 piosenek.

Wieczór rozpoczął się dosyć nietypowo - bez podniosłych wstępów i zbędnej dramaturgii . Na scenę, jakby całkiem przypadkiem, wkroczył obdarzony swoistą osobowością sceniczną kompozytor i po paru zdaniach wypowiedzianych do publiczności, zasiadł do fortepianu, wprowadzając słuchaczy w swój magiczny świat muzyki.

Od tego momentu koncert nabrał błyskawicznego tempa. Występujący na scenie artyści sprawili, że 2 godziny minęły jak jedna chwila. Niewątpliwie jest to duża zasługa organizatorów, ale przede wszystkim Ryszarda Wrzaskały - autora muzyki, a także autora prezentowanych na scenie tekstów piosenek. To był wyjątkowy wieczór, a królowała na nim muzyka rozrywkowa.

Nawiązując do niej, z pewną troską dostrzegamy, że większość tekstów popularnych przebojów w kraju, a także i na całym świecie, nafaszerowana jest pustosłowiem, tanimi banałami, wulgarnością i zwykłą grafomanią. Coraz mniej jest w muzyce rozrywkowej piosenek z tekstem, w którym można odnależć jakikolwiek sens. Kiedyś autorami tekstów byli zawodowcy, dziś co drugi wykonawca uważa się za poetę i artystę, dlatego często słuchamy piosenek, które są zlepkiem przypadkowych metafor i pustych zwrotów, więc nie jest tajemnicą , że coraz częściej marzymy za tekstami, które o czymś interesująco opowiadają.

Mieszkający tuż obok nas, wysokiej klasy muzyk, Ryszard Wrzaskała, reprezentuje starą , dobrą szkołę tekściarzy, którzy wiedzą, że najważniejszym w tekście jest przekaz. Jego piosenki przekazują ludzkie emocje związane z codziennym życiem jak i jego wartościami, urokami przyrody, przemijaniem, miłością do bliskich osób, a także do Ojczyzny tej pierwszej, w której się urodziliśmy i tej drugiej, w której przyszło nam spędzić resztę życia. Treści te z reguły podane są w sposób elegancki, bez moralizatorstwa i napuszonego patosu, przystępne dla każdego odbiorcy. Dlatego widownia z prawdziwą przyjemnością i zainteresowaniem słuchała sobotniego wieczoru utworów Wrzaskały, gromko je oklaskując. Każdy utwór był krajobrazem nieskończonego bogactwa dżwięków, doświadczenia i mądrości życiowej, która to jak wiemy, przychodzi czasami z wiekiem.

Głównym wykonawcą piosenek Ryszarda Wrzaskały był jego dawny uczeń Jon-Paul Walden - piosenkarz, aktor, tancerz i doskonały instrumentalista, sprawujący obecnie funkcję dyrektora Evergreen Cultural Centre w Coquitlam. Ten młody i artystycznie utalentowany człowiek, udowodnił, że piosenki Wrzaskały mogą błyszczeć na każdej scenie.

Oprócz Jona-Paula wystąpiła także świetna piosenkarka Luda Gogolinski, młodzieżowy chór pod dyrekcją G. Ottens, kontrabasista M.Bender i perkusista J.Reichard.

Wieczór zakończyły pamiątkowe zdjęcia z artystami i mayorem miasta Coquitlam, który także przybył na ten szczególny wieczór.

Muzyka XXI wieku to połączenie klasyczności z nowoczesnoścą, mieszanie przeróżnych stylów, eksperymentowanie, czerpanie ze „starego”, które kompozytorzy zręcznie i w sposób inowacyjny wykorzystuja w swojej twórczości. Do takich kompozytorów operujących wiedzą i niespożytą wyobraźnią muzyczną niezaprzeczalnie należy Ryszard Wrzaskała.Krystyna Połubińska

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.