Facebook Google+ Twitter

Koncert "Śpiew Murów 44" w hołdzie warszawskim powstańcom

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2014-07-25 17:48

31 lipca o godz. 20.30 na placu Krasińskich w Warszawie, odbędzie się koncert "Śpiew Murów 44". To tam zobaczymy obrazy z 63 dni zmagań, euforii, determinacji, młodzieńczego zapału, który w końcu zgasł.

 / Fot. Ewa Krzysiak70 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przypomina nam o dramatycznej walce o życie naszego miasta, pełnej poświęcenia i nadziei. O Warszawę, przetrwanie stolicy i jej mieszkańców walczyli żołnierze, kobiety, mężczyźni i młodzież, a nawet dzieci…

Koncerty i widowiska muzyczne to bardzo ważny element obchodów rocznicowych. Dzięki zabiegom artystycznym, tekstom literackim, specjalnie skomponowanej muzyce i nowoczesnym animacjom, możemy często językiem symboli mówić o tych bardzo trudnych momentach naszej historii – powiedział Andrzej Matusiak.

Tytuł koncertu zaczerpnięty został z wiersza Tadeusza Gajcego "Śpiew murów". Swoich głosów do często bardzo wstrząsających wspomnień i relacji użyczą artyści, którzy od lat angażują się w projekty powstańcze: Stanisława Celińska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Kinga Preis, Adam Woronowicz, Adam Nowak, Janusz Radek, Natalia Niemen, Mateusz Pospieszalski, a także tegoroczni absolwenci PWST - Michał Czaderna i Tomasz Piotrowski. Towarzyszyć im będzie chór, kwartet smyczkowy i zespół muzyczny pod kierownictwem Mateusza Pospieszalskiego.

W scenariuszu pojawia się wiele fragmentów wierszy Anny Świrczyńskiej, które wydane w 1974 roku w tomie "Budowałam barykadę" zostały uznane przez Czesława Miłosza za jeden z najważniejszych polskich utworów podejmujących tematykę wojenną. Wykorzystano również powstańcze pieśni, m. in. teksty K. K. Baczyńskiego, T. Gajcego, A. Kamińskiego i fragmenty "Pamiętnika z powstania warszawskiego"" Mirona Białoszewskiego.

Ważną rolę odgrywa także konstrukcja scenograficzna, która pozwala widzieć wciąż nowe przestrzenie. Muzyczną klamrą koncertu będą popularne piosenki opiewające piękno Warszawy np: "Warszawo, piękna Warszawo" w wykonaniu Chóru Juranda z 1932 roku oraz motyw muzyczny z refrenu starego szlagieru "To samo niebo".Koncert zamyka wzbogacona współczesnymi zdjęciami impresja na temat niezniszczalnej siły miasta, które podniosło się z gruzów i w którym znów kwitnie młode życie. Tę część koncertu zamykają: "Sen o Warszawie" w wykonaniu Natalii Niemen i powtórnie utwór "Warszawo, piękna Warszawo" zaśpiewany przez Stanisławę Celińską.

Tegoroczny koncert oddaliśmy w ręce Jerzego Bielunasa – reżysera, który w wyjątkowy sposób wyławia z tekstów i archiwaliów poświęconych powstaniu esencję, która bardzo celnie trafia do wyobraźni nie tylko osób osobiście związanych z historią powstania, ale i młodego pokolenia Polaków - dodał Dyrektor Stołecznej Estrady.


Zobacz również "Powstanie w kolorze" na Białołęce

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

SŁuszna uwaga z tym porządkiem i archiwum. Ale kto ma go zrobić? w redakcji coraz mnie ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Darku, rozumiem, że to uwaga do Redakcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aż się prosi, aby powstała zakładka "Powstanie Warszawskie". Natomiast nadal w Kategoriach jest euro 2012 oraz Wybory 2011. Może ktoś zrobi porządek z tym, by serwis szedł z duchem czasu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.