Facebook Google+ Twitter

Koncert urodzinowy Ignacego Jana Paderewskiego

13 listopada, na zakopiańskich Krupówkach, odbył się koncert urodzinowy Ignacego Jana Paderewskiego. Świętowano nie tylko 150 urodziny pianisty, ale i Święto Niepodległości.

Gra duet fortepianowy Cezary Kwapisz i Michał Białk. / Fot. Wanda SzpetmanUtwory wykonywała Tatrzańska Orkiestra klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreinet. Na scenie mogliśmy zobaczyć duet fortepianowy - Cezarego Kwapisza i Michała Białka, a także Renatę Guzik na flecie. Wystrąpił także aktor Krzysztof Łakomik.

Koncert rozpoczął się utworrm kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego. Utwory grane przez Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną były przeplatane utworami granymi na fortepianie przez Cezarego Kwapisza i Michała Białka w duecie, solo i z towarzyszeniem orkiestry.

Krzysztof Łakomik czytał wspomnienia o Ignacym Janie Paderewskim. Między innymi dowiedzieliśmy się, że pierwszy nauczyciel Ignacego Jana Paderewskiego wybijał mu z głowy grę na fortepianie. Inni znawcy sądzili, że Ignacy Jan Paderewski będzie kompozytorem i tak też się stało. Podczas studiów w Konserwatorium Paderewski próbował grać na trąbce i puzonie. Nauczyciel gry na puzonie uważał, że Paderewski będzie wirtuozem tego instrumentu. Jak wiemy I.J.Paderewski był wspaniałym pianistą, profesorem gry na fortepianie i kompozytorem. Jednym z pierwszych utworów skomponowanych przez Paderewskiego był Menuet op.14 wzorowany na utworach Mozarta. Pod koniec studiów muzycznych Paderewski wyjechał do Zakopanego, gdzie poznał aktorkę Helenę Modrzejewską. Modrzejewska namawiała Paderewskiego na grę na fortepianie i pomogła mu w zorganizowaniu koncertów w Krakowie. Dochód z tych koncertów pozwolił Paderewskiemu na wyjazd do Wiednia na studia muzyczne pod okiem Teodora Leteszyckiego.
Obraz Ignacego Jana Paderewskiego / Fot. Wanda Szpetman
15 lipca 1910 r. (w pięćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem) Paderewski przyjechał do Krakowa na odsłonięcie ufundowanego przez siebie pomnika Grunwaldzkiego. I.J. Paderewski wygłosił przemówienie do wielotysięcznego tłumu.

I.J.Paderewski rozpoczął wielką karierę muzyczną w 1888 r. koncertami w Paryżu. Później koncertował przez 50 lat w Europie, Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Afryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Tasmanii.

Wybuch II wojny światowej był dla I.J. Paderewskiego wstrząsem. Jesienią 1940 r. wrócił do Stanów, gdzie wygłosił szereg przemówień radiowych, w których apelował o pomoc dla Polski.
I.J. Paderewski zmarł w Nowym Jorku 29.VI.1941 r.W 1992 r. prochy I.J. Paderewskiego zostały sprowadzone do Polski i złożone w krypcie katedry warszawskiej.

Koncert bardzo mi się podobał, wiadomo wspaniali kompozytorzy i ich utwory. Najbardziej podobało mi się wykonanie "Albumu Tatrzańskiego" w wykonaniu orkiestry i duetu fortepianowego. Na bis orkiestra i duet fortepianowy zagrali 1 część "Albumu Tatrzańskiego". Natomiast brakowało mi wykonania pieśni "Hej orle biały".
Gra Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner. / Fot. Wanda Szpetman
Koncert zakończyło odśpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie orkiestry i duetu
fortepianowego.

Na koncercie wykonano następujące utwory:

I.J.Paderewski:"Marsz Cyganów" z opery "Manru","Melodia" op.16, "Menuet" op.14, "Legenda",op.16, "Scherzo" z Suity G-dur na orkiestrę smyczkową," Pieśni wędrowca" op.8,nr nr5,nr 3, "Hej orle biały" -pieśń skomponowana dla Armii Polskiej w USA w roku 1917. Słowa:I.J.Paderewski, "Album Tatrzański" op.12 nr.1,nr 4, nr 3.
Fryderyk Chopin "Andante spianato" i "Wielki Polonez" Es-dur op.22.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję Pani za komentarz. Właśnie brakowało mi tego wokalu, bo jakoś nigdy nie słyszałam tej pieśni. Mało słyszy się muzyki Paderewskiego, więc była to dla mnie uczta duchowa. Dziękuję.
Wanda Szpetman

Komentarz został ukrytyrozwiń
Agnieszka Kreiner
  • Agnieszka Kreiner
  • 16.11.2010 12:13

Cieszymy się, że koncert się podobał. Pieśń Paderewskiego "Hej orle biały" została wykonana, tyle że bez wokalu - w wersji orkiestrowej. Zapraszamy na koncerty Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej
Agnieszka Kreiner www.klimatorkiestra.strona.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.