Facebook Google+ Twitter

Koncert Variete w Teatrze na Woli

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-29 17:08

Żywa legenda polskiej muzyki niezależnej, która od ćwierćwiecza poszukuje tonu odpowiedniego do swoich czasów. Muzyka nieudająca żadnej innej - mieszanka rocka, jazzu, dubu, ambientu i elektroniki - i nietuzinkowe poetyckie teksty!

 / Fot. Teatr na WoliZespół Grzegorza Kaźmierczaka ma w dorobku sześć oficjalnych albumów płytowych, a kolejny już w drodze. Koncertował w Polsce, Europie i USA. Muzycy są zdobywcami prestiżowej NagrodyPolskich Melomanów w kategorii Album Roku 2008 – Nowa Fala / SynthPop / Cold Wave za ostatnie wydawnictwo pt. “Zapach wyjścia” ...

Fani oraz krytycy cenią sobie Variete przede wszystkim za niezależność twórczą, niezwykły nastrój, znakomite teksty oraz siłę wyrazu. Na koncertach muzyka ta słuchana jest w najgłębszym skupieniu, bez względu na poziom emitowanych decybeli

Zespół powstał w 1983 roku. Po świetnie przyjmowanych koncertach nagrał w 1985 roku płytę dla legendarnego "Klubu Płytowego Razem". Niestety, materiał został skradziony z samochodu muzyków i wydany dopiero potem jako "Bydgoszcz 1986". Wielbiciele przez kilka lat byli skazani na nagrania z kaset "Stilon", które wielokrotnie przegrywane w podziemnym obiegu pozostawały wiele do życzenia jeśli chodzi o jakość. Od tego czasu projekt zdążył zmienić swój styl, idąc w stronę transowych klimatów i coraz częściej wykorzystując elementy elektroniki, prog-rocka oraz avant-jazzu. Do oficjalnego debiutu płytowego doszło dopiero w roku 1993 - mowa o utrzymanej w stylistyce cold-wave płycie „Variete”, na której gościnnie głosu swojej trąbki udzielił Stanisław Przybielski, legendy polskiej awangardy jazzowej.

W latach 90. pojawiły się jeszcze dwie płyty. „Wieczór przy balustradzie” to jak dotąd najbardziej surowe, rockowe i gitarowe oblicze zespołu. Później nagrano "Koncert w Teatrze Stu" w Krakowie, który dokumentuje ich jazzujące oblicze, z improwizacjami Mikołaja Trzaski na czele. Między innymi zdobyto laury na Festiwalu Piosenki Autorskiej w Hybrydach czy w Jarocinie oraz wiele innych nagród a Grzegorz Kaźmierczak zaczął udzielać się w różnych pobocznych projektach. Z czasem dochodzi do zawieszenia działalności zespołu na kilka lat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.