Facebook Google+ Twitter

Koncertowe tournee G.W. Busha po Europie!

Mimo że od wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych i jego świty minęło już kilkanaście dni to echa tej niecodziennej wizyty ciągle są słyszalne i skłoniły mnie do "muzycznej" recenzji tamtych dni...

Na kontynent europejski zawitał długo oczekiwany zespół "The White House", z charyzmatycznym liderem G.W Bushem Jr.

Przygotowania do trasy koncertowej zespołu trwały już od wielu miesięcy, a o kampanię promocyjną i bezpieczeństwo zadbali, jak zawsze niezawodni, chłopcy z Secret Servis. Wszystko musiało być zapięte na ostatni guzik i trzeba było zadbać, by nikt ani nic nie zmąciło wizyty zespołu. To przecież w Europie "The White House" mieli promować swoją najnowszą płytę z piosenką "tarcza antyrakietowa", a tym samym przekonać osobiście rzesze fanów o tym, że to świetny kawałek i warto zaśpiewać go wspólnie. Wspomnijmy zatem najważniejsze wydarzenia tamtych dni.

Nie obyło się bez niespodzianek. Niedługo przed rozpoczęciem trasy, nieoczekiwanie w Rosji pojawił się singiel tamtejszego wokalisty "Władymira", o dźwięcznej nazwie "Najlepiej będzie w Azerbejdżanie". Ta piosenka, grana na tradycyjną, rosyjską nutę, wielu zszokowała łagodnością a zarazem głębia wyrazu. To totalne zaskoczenie, zdaje się, nie spowodowało jednak większego zamieszania i zmiany, co do planów trasy koncertowej w zespole i " The White House" postanowili, że nie zmienią brzmienia swoich utworów utrzymując je ciągle w rockowym klimacie, przeplatanym słowami o zagrożeniu ze strony Iranu i przyjacielskim nastawieniu do muzyki rosyjskiej.

Szczególnym wydarzeniem tej trasy koncertowej było spotkanie w Niemczech, gdzie na wielkiej scenie z okazji "Festiwalu G8" mieli zaśpiewać czołowi wokaliści europejscy m.in. "Angela", "Tonny",czy wreszcie wschodząca gwiazda europejskiej sceny muzycznej "Nicolas" z Francji. Przybyły tam G.W. Bush wraz z zespołem wierzył głęboko, że na zakończenie festiwalu wszyscy oni zaśpiewają "tarczę..." i niby zaśpiewali ale nieczysto i podzieleni na chóralne głosy, które albo lekko fałszowały albo też były słabo słyszalne. Mimo braku "biletów", o tym jak wielką popularnością cieszył się ten festiwal świadczą setki fanów a raczej anty fanów, którzy już od wielu dni próbowali dostać się w rejon "sceny". Wszyscy oni podkręcali temperaturę śpiewając piękne antyglobalistyczne pieśni i niekiedy zbytnio się przy tym emocjonowali w konfrontacji z policją i wojskiem.

Dla nas wizyta przyjaciół zza wielkiej wody miała kluczowe znaczenie i była wydarzeniem. Co prawda, Amerykanie już nie pierwszy raz goszczą na polskiej scenie muzycznej, ale tym razem odwiedzili Półwysep Helski, który był chroniony nawet z morza przez chłopców z Marines, uzbrojonych po zęby w najlepszy sprzęt i gotowych na nim "zagrać" w chwili zagrożenia swego lidera. I u nas nie zabrakło żywiołowego przyjęcia przez anty fanów muzyki amerykańskiej, którzy przywitali "The White House" w bardzo death metalowych nastrojach, prezentując transparent głoszący: Welcome to HEL(L)- witamy w piekle. Ogólnie jednak rzecz ujmując koncert na polskiej ziemi był udany, gdyż owocem wspólnego duetu Bush-Kaczyński i wykonania "Boże miej w opiece Amerykę", stanie się najprawdopodobniej podpisanie zgody na umieszczenie stanowisk osławionej tarczy antyrakietowej na terenie Polski.

To jednak koncert w Albanii szczególnie długo pozostanie w pamięci G.W Busha, choćby ze względu na ciepłe przyjęcie jakie zgotowali mu fani, z którymi osobiście się witał. Mimo że nie rzucał do niech elementami ubioru to oni sami chcieli pozbawić go garderoby zaczynając od kradzieży zegarka. Ale czego się nie robi by mieć choć drobną pamiątkę po tak znaczącym gościu. Cóż, niektórzy umieją "śpiewać" a inni... kraść.

Podsumowując trasę koncertową nie mogę oprzeć się wrażeniu, że zza wschodniej granicy wciąż dolatują ostre i rytmiczne dźwięki sprzeciwu wobec tarczy, które kontynuuje "DJ Ławrow Squad". Słychać ciągłe "Niet", a tercet Stany-Polska-Czechy niezmiennie na tą samą nutę gra, potwierdzając klęskę rosyjskiej pieśni, dobrej, ale może na... Interwizję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

bardzo dobry tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.