Facebook Google+ Twitter

Koncerty Orkiestry Leopoldinum w Krakowie i we Wrocławiu

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-08-21 19:39

31 sierpnia we Wrocławiu o godz. 20 i 1 września w Krakowie godz. 19 zabrzmi Ståle Kleiberga-Requiem for the victims of Nazi persecution. Dzieło wykonywane było wcześniej, m.in. w Waszyngtonie z okazji trzeciej rocznicy ataków z 11 września.

Orkiestra LEOPOLDINUM podczas koncertu w Auli Leopoldyńskiej / Fot. Własność artystów/Archiwum prywatneRequiem poświęcone jest trzem grupom ludzi najbardziej prześladowanym przez reżim nazistowskich Niemiec: Żydom, Cyganom i homoseksualistom. Amerykańska premiera Requiem, transmitowana w całym kraju, była wydarzeniem śledzonym pilnie przez międzynarodową krytykę i spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem jako niezwykle ambitna kompozycja.

Władze Washington National Cathedral tak motywowały wybór "Requiem" Kleiberga podczas uroczystości upamiętniających ofiary z 11 września 2001: "Ten koncert mający miejsce w trzecią Ståle Kleiberg - kompozytor Requiem / Fot. archiwum artystyNidaros Domkor / Fot. archiwum artystówrocznicę ataku na Amerykę służy jako przypomnienie, że horror terroryzmu przekracza jakikolwiek czas czy pokolenie. Podczas gdy to szczególne dzieło nosi konkretną muzyczną dedykację dla milionów ludzi, którzy zginęli podczas Holocaustu, to rozbrzmiewa jakże aktualnie w naszych obecnych czasach pełnych strachu i niepewności.

Podczas wrocławskiego i krakowskiego koncertu w wykonaniu utworu wezmą udział: Wrocławska Orkiestra Kameralna Leopoldinum oraz Chór Katedralny Nidaros z Trondheim, z Norwegii, pod dyrekcją Vivianne Sydnes. Solistami będą: Helen Moen (sopran), Maria Stattin (alt) i Magne Fremmerlid (baryton).
Soliści Requiem; Magne Fremmerlid (baryton), Maria Stattin (alt) i Ann-Helen Moen (sopran) / Fot. archiwum artystów
Wrocław: 31 sierpnia, godz. 20, Bazylika Św. Elżbiety, ul. Św. Mikołaja 1
Kraków: 1 września, godz. 19, Kościół Św. Katarzyny (Na Skałce), ul. Augustiańska 7

Wstęp wolny (na oba koncerty). Więcej informacji na stronie www.leopoldinum.art.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

plus za info

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.