Facebook Google+ Twitter

Kończą się ćwiczenia Grupy Bojowej UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-19 22:24

Dobiegają końca międzynarodowe ćwiczenia "Common Challenge". Punktem kulminacyjnym manewrów były dzisiejsze pokazy sprawności i działania w akcji żołnierzy na poligonie w Wędrzynie. Ćwiczenia zakończą się certyfikatem oddziałów wchodzących w skład Grupy Bojowej Unii Europejskiej.

Żołnierze mają tworzyć oddział szybkiego reagowania w przypadku konfliktu zbrojnego lub potrzeby niesienia pomocy humanitarnej.

Szef Sztabu Generalnego generał Franciszek Gągor, który obserwował manewry na poligonie uważa, że żołnierze są dobrze przygotowani do pełnienia dyżuru w ramach Grupy Bojowej. Generał Gągor poinformował, że dyżur taki trwa pół roku. Rozpocznie się 1 stycznia 2010 roku.

Formalnie trwają jeszcze ostatnie sprawdziany wojskowych, ale międzynarodowa komisji wystawiła grupie ocenę bardzo dobrą.

W czasie półrocznego dyżuru Grupy Bojowej nasz kraj będzie państwem wiodącym. Polska wystawi połowę całej Grupy, czyli 1800-set żołnierzy. W skład Grupy wchodzą też Niemcy, Słowacy, Litwini i Łotysze. Każde państwo będzie odpowiadać za inną część misji - mówi generał Sławomir Wojciechowski, dowódca dyżyrującej Grupy Bojowej, który na co dzień dowodzi 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną.

Za wodę, sprawy medyczne czy logistyke są odpowiedzialni Niemcy, za paliwo my, a za przewożenie materiałów na miejscu działań wojska - Słowacy. Zadania są podzielone nierównomiernie, a Polacy mają to wszystko nadzorować.

W trakcie dyżuru wojska wchodzące w skład Grupy Bojowej UE pozostają w rodzimych jednostach. Jeśli kraje członkowskie podejmą decyzję o wysłaniu grupy w rejon misji, żołnierze mają być na miejscu działań w ciągu 15 dni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.