Facebook Google+ Twitter

Kończy się dominacja białych w Stanach Zjednoczonych

Świat się zmienia i Stany Zjednoczone także. Gazety piszą, że USA przestają być państwem zdominowanym przez osoby białe pochodzenia europejskiego. Rasizm i segregacja rasowa idą w zapomnienie.

 / Fot. Ken Ilio from Chicago, USA/CC 2.0Społeczeństwo USA "zmienia się na naszych oczach". Bo "USA przestają być państwem zdominowanym przez osoby pochodzenia europejskiego, o białym kolorze skóry" - pisze "Polska The Times", powołując się dziennik "Wall Street Journal".

W okresie od lipca 2010 do lipca 2011 roku 50,4 proc. noworodków w Ameryce wydały na świat grupy etniczne i rasowe, które dawniej uznawano za "mniejszości rasowe lub etniczne". Okazuje się, że statystycznie rzecz biorąc - biała kobieta amerykańska pochodzenia europejskiego rodzi rocznie 1,8 dziecka, a kobieta latynoska 2,4. Z kronik wynika, że to pierwsze takie zjawisko w kilkusetletniej historii amerykańskiego państwa. W minionej dekadzie liczba Latynosów wzrosła o 43 proc.

Demografowie zauważyli, że przewaga liczby urodzin w grupie etnicznej pochodzenia pozaeuropejskiego jest momentem przełomowym, nie tylko dzisiaj, ale także w długich, mocno poplątanych dziejach amerykańskiego społeczeństwa.

Zdaniem badaczy zjawiska, ewolucja w tym zakresie, dokonuje się na oczach Amerykanów od kilku lat. Ale prawdziwe oblicze USA pod tym względem, zmienił niewątpliwie wybór w 2008 roku, pierwszego w dziejach czarnoskórego prezydenta. Nikt tego nie komentuje, ale faktem jest, że w minionej dekadzie liczba mieszkańców Ameryki pochodzenia latynoskiego wzrosła aż o 43 proc. i liczą oni już ponad 50 mln.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.