Facebook Google+ Twitter

Kończy się prezydencja Szwecji w UE

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-31 07:20

Mało mówili, dużo robili - tak sześć miesięcy kierowania Unią Europejską przez Szwedów podsumowują eksperci.

Piotr Kaczyński z brukselskiego Centrum Polityki Europejskiej Sztokholmowi wystawia czwórkę z plusem. Jego zdaniem, sukcesem jest to, że udało się w końcu przyjąć Traktat Lizboński. "Przekonanie Klausa to jest absolutnie największy sukces dyplomatyczny Szwedów, bo w tym przypadku trzeba było się wykazać kunsztem dyplomatycznym" powiedział ekspert. Na pytanie, dlaczego nie piątka, a czwórka z plusem, politolog odpowiedział, że zabrakło pazura przy wyborze prezydenta i ministra spraw zagranicznych Unii.

Przewodniczącym Rady Europejskiej został Belg Herman van Rompuy, a szefową unijnej dyplomacji Brytyjka Catherine Ashton. Zdaniem Piotra Kaczyńskiego, przywódcy zdecydowali się na najniższy wspólny mianownik.

Z kolei doktor Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych uważa, że Szwecja okazała się dobrym negocjatorom, ale - jak dodała ekspert - los tej prezydencji sprzyjał. Nie było żadnego kryzysu gazowego w tym czasie, nie wybuchł też żaden konflikt. Tymczasem zarządzanie kryzysami to istotny element prezydencji.

1 stycznia półroczne przewodnictwo w Unii przejmują Hiszpanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.