Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7604 miejsce

Kończysz studia? Oddaj legitymację

"Prawo do posiadania legitymacji studenckiej mają studenci do dnia ukończenia studiów. Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego". Tyle, że przepis prawa to jedno, a rzeczywistość to drugie. Na UWr w zależności od wydziału legitymacje zabierane są w dniu obrony lub dopiero w dniu odbioru dyplomu.

Na Uniwersytecie Wrocławskim istnieje bardzo dużo rozbieżności dotyczących terminu zdawania
legitymacji przez absolwentów uczelni. W zależności od wydziału, legitymacje są zabierane albo w dniu obrony (np. Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii), albo dopiero w dniu otrzymania dyplomu (między innymi Wydział Nauk Społecznych), co ewidentnie dyskryminuje i naraża na większe koszty osoby z tej pierwszej grupy. Co za tym idzie studenci, aby zatrzymać legitymacje, zgłaszają fikcyjną utratę legitymacji, gdyż wystarczy do tego zwykłe ogłoszenie prasowe. W maju i czerwcu widać zwiększoną liczbę ogłoszeń tego typu.

Czy więc nie istnieje jednolitego rodzaju regulacja prawna, która będzie stawiała w tej samej sytuacji studentów wszystkich wydziałów? Pytanie to zostało zadane władzom uczelni. - Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami (ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego), prawo do posiadania legitymacji studenckiej mają studenci do dnia ukończenia studiów. Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego. Student, który utracił prawo do jej posiadania, obowiązany jest zwrócić ją uczelni w momencie obrony dyplomu, który stosuje się do obowiązujących uregulowań prawnych - wyjaśnił rzecznik prasowy Uniwersytetu Wrocławskiego dr Jacek Przygodzki. Dodał również, iż "sprawdzone zostanie dlaczego na Wydziale Nauk Społecznych jest łamane prawo".

Prawo jest równe dla wszystkich i wszędzie powinno być przestrzegane, a co za tym idzie, legitymacje powinny być zabierane wszystkim tego samego dnia (albo w dzień obrony albo w dniu odebrania dyplomu) lub wcale. Przez tego typu rozbieżności studenci mają poczucie niesprawiedliwości, a co za tym idzie prowadzą działania mające na celu zatrzymanie owej legitymacji, poprzez zgłoszenia fikcyjnego zgłoszenia, co również jest łamaniem prawa.

Magda-studentka administracji zapytana, dlaczego zgłasza utratę legitymacji stwierdziła, że "po ukończeniu studiów pracy szybko się nie znajdzie, a bilety czy to w tramwajach czy też w pociągach są dla bezrobotnego absolwenta zbyt drogie, więc trzeba stwierdzić co się bardziej
opłaca, jazda na gapę, czy umieszczenie ogłoszenia za 8 złotych, a w dziekanacie problemów nigdy z oświadczeniem o zgubieniu nigdy nie było".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

na UŚ prosimy tylko o 'odpis' aby móc podać dane potrzebne przy staraniu się o przyjęcie na studia drugiego stopnia np. nr obrony Dopiero przy odbiorze oryginału dyplomu zabierają nam legitymacje a ja zamierzam to uczynić we wrześniu A niedługo później -jeśli się zostanie przyjętym- otrzymuje się nową plakietkę Tak więc nie zamierzam oddawać legitymacji zbyt wcześnie:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.