Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20628 miejsce

Kondycja finansowa JSW zagrożona przez ING Bank Śląski!!!

Pomimo bardzo trudnej sytuacji finansowej JSW i zawartego wcześniej porozumienia ING bank wycofał się z wcześniejszych ustaleń i zażądał od zarządu JSW wcześniejszego wykupu obligacji na łączną kwotę 75 mln złotych wraz z odsetkami.

 / Fot. Wikimedia CommonsObligacje te zostały wyemitowane w ramach umowy Programu Emisji Obligacji na kwotę 700 mln złotych oraz 163, 75 mln dolarów, zawartej z bankiem PKO PB, BGŻ, ING oraz PZU FISAN BIZ – w dniu 30 lipca 2014 roku. Jednak, co należy zdecydowanie podkreślić to właśnie postawa ING banku stwarza dla JSW największe zagrożenie.

Problemy JSW zaczęły się po zakupie kopalni Knurów – Szczygłowice z rezerw finansowych spółki oraz sprzedaży bankowi ING obligacji. Dodatkowo okazuje się, że aby uzyskać kredyt na zakup tej kopalni, poprzedni zarząd JSW oddał pod zastaw kopalnie: „Knurów- Szczygłowice”,Budryk” oraz „Pniówek”. Dopiero teraz ta niezwykle bulwersująca sprawa wyszła na jaw.

Trudno zrozumieć jak można było dokonać tak skandalicznie błędnych decyzji przy prognozach o utrzymaniu się niskich cen węgla koksowego i energetycznego na rynkach światowych? Przecież nie trzeba mieć wykształcenia ekonomicznego, aby zrozumieć, że firma nie może pozbywać się rezerw finansowych, których nie można będzie uzupełnić ze względu na niskie ceny na rynku węgla. Takie działanie musi w konsekwencji doprowadzić do utraty płynności finansowej.

Tak, więc albo zarząd JSW był przekonany o tym, że sami pracownicy tej spółki zgodzą się ponieść kolosalne wyrzeczenia w celu utrzymania miejsc pracy, albo zarząd miał zaufanie do wiceprezesa do spraw ekonomicznych, który zrezygnował ze stanowiska, aby jak się wydaje uniknąć odpowiedzialności za błędne decyzje w sprawie sposobu sfinansowania zakupu kopalni Knurów – Szczygłowice przez JSW. Co ciekawe właśnie pod żądaniem ING Banku Śląskiego widnieje podpis Roberta Kozłowskiego – byłego wiceprezesa JSW do spraw ekonomicznych, o czym informuje portal bankier.pl.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wiceprezes-JSW-zrezygnowal-ze-stanowiska-7277236.html

Dlatego warto się tutaj zastanowić czy Kozłowski działał na rzecz JSW czy też w interesie ING banku? Może, więc będzie potrzebna kontrola NIK, aby to wszystko ustalić i gruntownie wyjaśnić, bo nie ulega tutaj żadnej wątpliwości, że te błędne decyzje ekonomiczne zadziałały niczym „wybuch bomby z opóźnionym zapłonem”.

W mojej ocenie sfinansowanie zakupu tej kopalni z rezerw finansowych oraz za pomocą zaciągniętego kredytu przy zapowiadanej dekoniunkturze na rynku węglowym stała się nie tylko główną przyczyną powstania dramatycznej sytuacji finansowej w JSW, ale też i całkowitego uzależnienia tej spółki od finansowania ze strony banków. Należy, więc tutaj zapytać, komu zależało na tym, aby JSW znalazła się w takiej właśnie sytuacji?

Jeśli chodzi o postawę dominującego właściciela, jakim jest Skarb Państwa to po raz kolejny mamy tutaj do czynienia z brakiem nie tylko reakcji w sytuacji tak kryzysowej, ale nawet brakiem jakiegokolwiek zainteresowania sytuacją panującą w tej spółce. Panowie są, więc tak bardzo zainteresowani wyborami, że udają, iż nic się złego nie dzieje. Rząd pamiętał jedynie wtedy o JSW, kiedy pojawiła się okazja zasilenia budżetu państwa sumą ponad 5 mld złotych z sprzedaży akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Gdyby, chociaż połowa z tych środków trafiła do firmy to JSW obecnie dysponowałaby środkami finansowymi na przetrwanie dekoniuktury na rynku węglowym.

Mam nadzieję, że górniczy wyborcy o tym będą pamiętali i jesienią wystawią odpowiedni rachunek administrującej koalicji PO-PSL. Należy tutaj żywić głęboką nadzieję, że PIS po wygraniu wyborów zdoła jeszcze uratować polskie górnictwo!!!

Odpowiedni rachunek należy też wystawić samemu ING Bankowi Śląskiemu, gdyż pomimo wiedzy na temat fatalnej sytuacji finansowej JSW jako jedyny zażądał od spółki wcześniejszego wykupu posiadanych przez bank obligacji JSW. W związku z tym zwracam się z gorącym apelem do Wszystkich pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej mających depozyty w tym banku o wycofanie wszystkich oszczędności i przeniesienie ich do polskich banków, które wspierają rozwój gospodarczy tego kraju. Takie właśnie działanie jest w naszym wspólnym interesie!!!


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobra analiza problemu. Bojkot zagranicznych banków a przede wszystkim ING !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na rynku tania ropa i tani węgiel . Przez osiem lat nie zrobiono nic aby przygotować się na taką koniunkturę , wręcz przeciwnie. Bank zagraniczny bez skrupułów zniszczyć może brudasa. Dziś każda kompania węglowa jest bankrutem.
Pora przestawiać się na wiatraki i elektrownie atomowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.